Защо процедурата не е дигитализирана, запита той

Непризнаването на БРАИТ като работодателска организация и мотивите за обжалването на това решение представи Доброслав Димитров - председател на БРАИТ и член на Българската асоциация на софтуерните компании в предаването „Твоят ден” по NOVA NEWS.

Той оспори позицията от Министерство на труда и социалната политика и предоставените от тях данни. Димитров изтъкна, че в неговата Асоциация членуват 2913 компании, което е два пъти над изискваните 1500. Те имат и 106 743 работници, което също е над изискването и са представили и 28 икономически дейности, което надхвърля необходимия минимум от 23. Димитров обясни, че някои от компаниите, които са дали пълномощно за членство в тяхната организация, са се обадили лично на него и са заявили, че не са давали пълномощно на други организации, но са вписани там.

Правителството не призна БРАИТ за представителна организация

„Защо процедурата за кандидатстване за членство в работодателските организации не е дигитализирана”, запита Димитров.

„Нямаме достъп до доклада, в който става ясно с какви мотиви Българската асоциация на софтуерните компании не е призната за работодателска организация. През 2020-а година заведохме дело и съдът реши, че некоректно са ни отстранили от процедурата през 2020 г. за това, че Асоциацията не е призната за работодателска организация”, обясни Доброслав Димитров.

Причината да искат признаване за работодателска организация е желанието им да участват в Тристранния съвет. Това е мястото, където се разискват стратегически решения за развитие на икономиката на България. „Сега имаме част от икономиката, която е високотехнологичен сегмент с ръст от 20% от БВП. 1/3 от износа на България е софтуер”, каза Димитров. По думите му българската икономика сега е една от най-енергоемките в ЕС и сме на едно от последните места като ефективност.

Целия разговор гледайте във видеото

Редактор: Весела Веселинова