Искането е подписано и от депутати от МЕЧ

Владислав Пандов и Атанас Славов от коалиция ПП-ДБ внесоха жалба за мандати на регулаторите в Конституционния съд, предаде БГНЕС. Депутатът доц. Атанас Славов обясни, че става дума за тълкувателно искане, което да реши принципния въпрос какво представлява мандатът като срок, който се упражнява от пълномощията.

„Мандатът е гаранция за независимостта на орган и това го подчертаваме изрично. Мандатът е конкретизация на принципа за разделение на властите. Не може на произволно основание НС да освобождава някакви хора от изборна длъжност, която те са заели“, подчерта доц. Славов.

Той заяви, че за ПП-ДБ са много важни принципите на прозрачност и откритост, когато се формират регулаторните органи. „Въпросът е принципен и почива на конкретни казуси, които се случват през последните години“, добави доц. Славов. Той заяви, че нямат искане за спиране на процедури, които в момента вървят.

Въпросът, който КС трябва да тълкува, е дали продължава да тече срокът на мандата на членове на такива органи, ако те са били незаконно отстранени, за времето до възстановяването им с акт на Конституционния съд или на друг съд. Искането е подписано от депутати от ПП-ДБ и МЕЧ.

Подобни казуси имаше с управителя на Националната здравно-осигурителна каса (НЗОК) Станимир Михайлов, който миналата година беше предсрочно освободен, но впоследствие Конституционният съд се произнесе, че това освобождаване е противоконституционно. Има подобен случай и с Андрей Гюров, който беше освободен от поста подуправител на БНБ и в момента все още тече процедурата по оспорване на неговото освобождаване, заявяват от ПП-ДБ.

"Миналата година ГЕРБ и ДПС, водени от желанието незабавно да овладеят НЗОК, приеха противоконституционно решение за предсрочното освобождаване на управителя Станимир Михайлов. Впоследствие КС прие, че това решение е нищожно и не поражда правни последици. Това коства и поста на тогавашния председател на НС Росен Желязков. Докато течеше процедурата в КС, повече от пет месеца Михайлов не можеше да изпълнява задълженията си. Сега би следвало неговият мандат да се удължи с този период от пет месеца", заявяват още в позиция от коалицията.

"Има практика на КС, че Народното събрание не може със свои актове да променя продължителността на мандата на други органи на съдебната или изпълнителната власт. Противното би представлявало грубо нарушение на основните конституционни принципи на правовата държава, разделение на властите и демократично плуралистично управление", продължава позицията.

„Никое мнозинство не може да се провъзгласи за по-високо от законите в страната“, заяви депутатът от ПП-ДБ Васил Пандов. Според него КС трябва да допусне искането и да постанови при незаконно предсрочно отстраняване на държавен орган мандатът му намалява ли и зачита ли се за периода на незаконно освобождаване.

Вчера в комисията по здравеопазване на НС беше открита нова процедура за избор на управител на НЗОК. От ПП-ДБ предупредиха, че трябва да се изчака тълкуването на КС, тъй като който и кандидат да бъде избран, той ще е в несигурност дали изборът му е законен и може да бъде впоследствие отстранен.

Законът изрично посочва, че управителят продължава да упражнява мандата си след изтичането му, до избора на нов такъв. Въпреки че може да се изчака, виждаме неконтролируем стремеж на новото мнозинство, даже и при опасност да се наруши закона, да бъдат избрани всички регулатори, се казва в позиция на коалицията.

ПП-ДБ ще продължим да следим действията на правителството и управляващото мнозинство и ще отстояваме всички каузи даже и мнозинството да е прекалено заето с разпределението на регулаторите да ги реализира, завършва позицията. 

Редактор: Ина Григорова
Източник: БГНЕС