У нас ще бъде направен отчет как е работила системата през 2024 година

Днес е Европейският ден на единния номер за спешни повиквания 112. Той се отбелязва от 2009 година в целия ЕС след обявяването му със Съвместна тристранна декларация, подписана от Европейската комисия, Европейския парламент и Съвета.

Студент спаси трудноподвижна жена от пожар в дома ѝ

У нас денят беше отбелязан със събитие, на което бе направено обобщение как е работила системата 112 през изминалата година. Обажданията до 112 продължават да бъдат милиони, като спрямо 2023 те са намалели с над 330 хиляди. Въпреки това общият им брой е значителен - близо 3,5 милиона. На фона на по-малкото общи обаждания - увеличение има сред фалшивите сигнали - от близо 20%. Ръст има и при обажданията за така наречените престъпления против личността - с около 6%, както и при инцидентите на пътя - с малко над 8 на сто. 

Най-често на обажданията са се отзовавали служители на полицията и спешни медици. Най-много наши сънародници са потърсили помощ от съседките ни Румъния, Гърция, Германия и Нидерландия.

Дирекция 112 отбелязва и първата година, откакто България има спешна линейка по въздух. На единния номер у нас пристигат и сигналите с искане за въздушна медицинска помощ. За 2024 г. хеликоптерът се е отзовал на 47 случая.

„Имаме леко завишение на сигналите с около 9%. Сигналите за полиция са се увеличили, няма съществено увеличение за Спешна помощ и пожарната”, каза директор на Дирекция "Национална система 112" Марина Велинова.

Снимка: Пресцентър на МВР

Преди спешните служби да потеглят към адрес, ключова работа имат хората, намиращи се от другата страна на телефон 112. Денис Халил е в системата от 6 години. Придържа се към следните принципи - отговорност към всяка човешка съдба, с която се запознае по телефона, и никога да не пренася работата си вкъщи.

„Смея да твърдя, че сме обучени до максимална степен да разпознаем риска и казуса, с който се захващаме”, казва той.

Сред хилядите сигнали обаче открива и истории, към които не може да остане безразличен.

Въпреки реалните инциденти, висок остава процентът на фалшивите сигнали.

„Имаме нов отдел, който се занимава с този тип обаждания. И ще бъдат налагани глоби по Закона за 112”, посочи Велинова.

От 112 отчитат и множество фалшиви сигнали, подадени от водачите на автомобили.

Една от системите за бързо известяване към 112 е т.нар и-кол, която е вградена в голяма част от автомобилите, произведени след 2018 година.
Оказва се обаче, че само за миналата година над 2 хиляди пъти физическият бутон в купето е бил използван без да има причина за това.

В беда не рядко изпадат и наши сънародници, които се намират извън страната. Посредством международно сътрудничество сигналите им биват препращани обратно у нас. Като през последните месеци най-много са постъпилите от Румъния и Гърция.

"Работата на служителите от Единния европейски номер за спешни повиквания  е отговорна и динамична, натоварена с високи обществени очаквания. От тяхната оперативност, бърза преценка и реакция във висока степен зависи бързата и адекватна реакция на екипите от структурите на МВР, на службите и ведомствата, призвани да оказват помощ и съдействие при извънредна ситуация. Защото действията по спасяване и оказване на помощ винаги са координирани, екипни", заяви заместник-министърът на вътрешните работи Тони Тодоров.

 "Вие сте първата и много важна част от системата по спасяване и оказване на помощ. Не забравяйте, че вашият труд е важен и ценен от обществото и нека постигнатото винаги ви носи удовлетворение и радост", каза Марина Велинова.

С отличие „Обявяване на благодарност“ министърът на вътрешните работи награди служителите Мария Ангелова, старши експерт (системен администратор) в сектор КСА, РЦ 112 – Бургас и операторите от РЦ 112 Кърджали Денис Халил и Григор Пеев. Наградите връчи заместник-министър Тодоров.

Административният секретар на МВР Лилия Бочева награди с грамоти 14 служители от ДНС 112. Други 14 получиха  „Писмена похвала” от директора Марина Велинова.

На официалното честване присъстваха още заместник-министърът на вътрешните работи Любомир Йосифов,  директорът на ЦСМПВ д-р Георги Деянов, директори и представители на структури от МВР, Столична община, БЧК, ПСС и др.

Снимка: Пресцентър на МВР

Данните сочат:

През 2024 г. са приети общо 3 427 333 повиквания към ЕЕН 112, с 333 529 (8.87%) по-малко от 2023 г. Регламентираните повиквания, свързани с конкретни искания за помощ, са 2 055 265 или 60% от всички повиквания и са с 1.23% спрямо 2023 г.

40% са нерегламентираните повиквания през 2024 г. Намалели са с близо 21% спрямо 2023 г. Повикванията за търсене на информация и справки са намалели с 4,5%. Регистрираните като „шега“ повиквания са по-малко с 20,7% спрямо 2023 г. Броят на неверните сигнали с искане на помощ е 1 751 - с 19,4% по-голям спрямо 2023 г.

Сигналите, изпратени към основните служби за спешно реагиране и други служби и ведомства (ИАМА, ПСС към БЧК, ИАГ, АПИ, големи общини и др.) за 2024 г., са 1 577 749 и са с 4.04% повече спрямо 2023 г.

С най-висок относителен дял (48.09%) са сигналите, предадени на Полиция (ГДНП, СДВР/ОДМВР и Пътна полиция), следвани от ЦСМП (38.08%), СДПБЗН/РДПБЗН (4.27%) и други служби и ведомства (ИАМА, ПСС към БЧК, АПИ, ИАГ, НМКЦ, големи Общини) – 9.56%.

Общият брой на сигналите, предадени за реакция към Полиция е със 7.18% по-голям спрямо тези от 2023 г. Сигналите за престъпления против собствеността са намалели с 0.3%, за престъпленията против личността са се увеличили с 5.7%. Сигналите за пътнотранспортни произшествия са нараснали с 8.4%.

Сигналите, предадени към СДПБЗН/РДПБЗН, са със 7.57% по-малко спрямо 2023 г., като сигналите за пожари са с 19.5% повече, а за бедствия с 48.6% и за  аварии с 40% по-малко спрямо 2023 г.

Сигналите, предадени на други служби и ведомства, са с 2.69% по-малко спрямо 2023 г.

3 924 eCall повиквания, от които 1 749 реални, са обслужени през годината. Трансграничните сигнали са 613, от които най-голяма част са постъпили от  Румъния, Гърция, Германия и Нидерландия.