През април кметът Васил Терзиев трябва да назначи спечелилия конкурса

Изслушаха двамата кандидати за главен архитект на Столичната община - Георги Славов и Богдана Панайотова. След приключването на конкурса през април столичният кмет Васил Терзиев трябва да назначи спечелилия конкурса.

Двамата кандидати за поста по отделно отговаряха на въпросите на комисия. 
В рамките на два часа идеите си за развитието на столицата защитиха архитект Богдана Панайотова, която за 6 месеца беше временно изпълняваща длъжността, и най-младият претендент за поста – архитект Георги Славов. 

Кандидатите имаха по 120 минути, за да убедят конкурсната комисия и зрителите в залата и онлайн, че имат качествата, компетенциите и визията, необходими за главния архитект на София. Събитието се излъчи на живо във Facebook страницата на Столичната община и при отворени врати. Двамата сблъскаха позиции както по архитектурни проблеми, залегнали в политиката на София от години, така и по нашумели в последните седмици казуси – като идеята за строителството на 215-метров небостъргач.


Въпросите за интервюто на финалната фаза са публикувани на сайта, създаден за конкурса, в секция „Документи“. Информация за критериите за оценяване на етап интервю и системата за определяне на резултатите на кандидатите се намира на интернет страницата на конкурса в секция “Оценяване”. В предходната фаза на конкурса кандидатите решаваха задачи-казуси. Столичната община публикува казусите, с които трябваше да се справят кандидатите по време на практическия изпит. Той се проведе на 25 март и беше предаван онлайн.

Стефан Аспарухов е новият и.д. главен архитект на София

Арх. Георги Славов и арх. Богдана Панайотова са допуснати до участие в интервю с краен резултат от практическия изпит най-малко 4, според системата за оценяване, одобрена от конкурсната комисия.

Снимка: Милена Стойкова, БТА

В началото в надпреварата за главен архитект на Столичната община участваха общо девет архитекти

Хекимян: Главният архитект на София Здравко Здравков не е подал сам оставката си

Комисията за провеждане на конкурса за длъжността главен архитект на Столичната община беше определена със заповед на кмета на София. Тя включва 7 членове и резервни. В състава ѝ влизат представители на професионални организации, експерти от администрацията, юристи и специалисти с опит в областта на архитектурата, градоустройството и строителството, а председател е кмета Терзиев.

От края на януари временно изпълняващ длъжността главен архитект на София е арх. Стефан Аспарухов, а преди това в продължение на 6 месеца на позицията беше Богдана Панайотова.

Изслушване на кандидатите пред комисията

• Богдана Панайотова

"Най-спешната задача на новия главен архитект ще е да спре хаотичното развитие и хаотичното застрояване на града", заяви Панайотова. Тя подчерта, че добрата инфраструктура, включително и социалната, приведена в съответствие с нуждите на гражданите, ще бъде сред приоритетите в нейната работа. Като някои съществуващи проблеми тя открои „смесването на територии“, както и „избързващо застрояване“, несъответстващо на съществуващата градска инфраструктура. Необходимостта от нов Общ устройствен план, с ясни правила, също бе откроена от нея.

Снимка: Милена Стойкова, БТА

Като тема с голям потенциал за развитие тя посочи реките на София, за които, по думите ѝ, може да бъде реализирано публично-частно партньорство и те да се превърнат в добри места за отдих. 

Попитана какво ще бъде първото ѝ действие, ако заеме поста на главен архитект на Столична община, арх. Богдана Панайотова посочи, че това може да бъде свикване на професионални консултации с всички заинтересовани професионални среди, с цел анализиране на работата на Направление „Архитектура и градоустройство“, с цел създаване на еднозначни правила. Според нея липсва координация между някои звена. Като свой приоритет кандидатът открои също дигитализацията в работата на администрацията. 

• Георги Славов

"Трябва да бъдем безкомпромисни към незаконното строителство", каза Славов.

По темата „Стратегическа визия и градоустройство“ той отбеляза, че градът трябва да се развива като компактен, а ролята на главния архитект ще бъде на медиатор между политиките на общината и инвеститорските интереси. По думите му трябва да се даде възможност да се развива потенциала на града, но при стриктно спазване на нормативните изисквания и добър контрол. 

Ключово е да се внимава с темата за промени в Общия устройствен план, всяка промяна трябва да бъде дълбоко изследвана за това какви ще бъдат последиците от това, отбеляза още кандидатът. 

Снимка: Милена Стойкова, БТА

Той обясни, че приоритетни трябва да бъдат частите на града, където ежедневно се наблюдават проблеми. И посочи, че не трябва да бъдат подценяване северните райони. "Там има доста устройствени пропуски и неясноти, и ако това бъде попълнено и поправено, може да разтовари южните райони", каза още Славов. 

Кандидатът отбеляза необходимостта от облекчаване на субекти, които изграждат инфраструктура, автоматизиране на процесите по отчуждаване, устойчиви градоустройствени решение и други. Сред засегнатите теми бяха още законодателната рамка, управлението на проекти, комуникацията с общността и други. Кандидатът посочи, че трябва да има публичност в работата по направление „Архитектура и градоустройство“, а там да бъдат привлечени млади и квалифицирани хора. 

Снимка: Милена Стойкова, БТА

Какво предстои?

8 април – Публикуване на окончателните резултати на база на оценките, получени от кандидатите на трите етапа от конкурса – тест, практически изпит и интервю

15 април – Краен срок за подаване на възражение при несъгласие на кандидат с преценката на конкурсната комисия

16 – 22 април – Кметът на Столичната община издава акт за назначаване на длъжността главен архитект на кандидата, който е класиран на първо място.