Няколко населени места обявиха бедствено положение
Започна оглед и описване на щетите след пороите, които наводниха няколко села в Северозападна България. Най-сериозно засегнати са Лехчево и Кобиляк в Община Бойчиновци. Лехчево е в бедствено положение. Такова обявиха и в Хайредин.
Обилните дъждове в събота вечер наводниха десетки къщи и дворове. Две възрастни жени от къща в Лехчево бяха евакуирани, а няколко души - спасени, след като попаднали във воден капан с колите си. Пострадали след наводненията няма. Материалните щети обаче са огромни и хората се надяват на помощ от доброволци.
Ситуацията повдигна въпроса защо жителите на населените места не са били предупредени предварително от системата за ранно предупреждение BG-ALERT?
Частично бедствено положение в Монтанско и Врачанско заради пороите
Ситуацията в Лехчево в понеделник сутрин
След като в неделя бяха отводнени всички къщи, разчистването продължава. До 1914 лева ще могат да получат хората от наводнените имоти и допълнително да кандидатстват за помощ за изгорелите електроуреди, която е до 2500 лева.
Наводнението в събота станало внезапно, никой не е предупредил хората за опасността, заяви Маргарита Ценова, една от засегналите.
Областният управител Калин Хайтов потвърди, че бедствието е станало за няколко минути. „Било е локално - на 1-2 землища. А системата BG-ALERT работи по-мащабно”, заяви Калин Хайтов. И добави, че всички мазета в Общините Бойчиновци и Вълчедръм вече са отводнени. Днес продължава разчистването, а местната власт се надява и на съдействие от доброволци.
Порой и градушка удариха Монтанско, евакуират над 80 къщи (ВИДЕО)
От Пожарната заявиха, че не е имало как хората да бъдат предупредени през BG-ALERT.
„Това са кални води от полето. Не е язовир, който да вдига нивото. Това е проливен дъжд, от полето идва голяма вода, няма кой да я види и да предупреди”, заяви Венцислав Райков от Регионалната дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението” в Монтана.
„Отводнихме всички мазета и къщи, за които имахме информация”, заяви още той. По думите му работата продължава.
„Има комисия, която днес към 09:30 ч. тръгва по жилищните сгради за описване на щетите”, каза Таня Петрова, временно изпълняващ длъжността кмет на Община Бойчиновци.
„Имаме нужда от доброволци”, потвърди и кметът на Лехчево Александър Александров. По думите му щети има по около 50 къщи.
Доброволци от софийско формирование помагат в селото.
„Шестима души сме от столично формирование. Две жени и четири момчета. В днешния ден, каквото свършим и след това се прибираме. Ако има още работа, има колеги, които са в готовност и ще им бъде предадена информацията и който има възможност и реши, ще дойде и следващ ден”, заяви Милен Данков, ръководител на формированието.
Разрушени улици, наводнени къщи, дворове, кал, камъни и много вода буквално навсякъде. Така осъмват и днес жителите на врачанското село Хайредин. Пороят, продължил цели 7 часа, нанесе сериозни щети и това наложи да бъде обявено бедствено положение. И там в събота системата BG-ALERT не е задействана.
„Спасихме всички хора. Беше опасно. Имаше вода, която преливаше през прозорците на някои коли. Извадихме ги в последния момент”, заяви кметът Тодор Алексиев.
Резултатът за инфраструктурата на селото и покъщнината на хората са разрушени и залети с кал улици, камъни, довлечени от пороя, наводнени къщи и дворове.
„Започна да вали към 18:00-18:30 часа. Страшно силен дъжд. Намаля към 11:00-11:30 вечерта. За малко спря и после пак започна. Беше много страшно! Такъв грохот и с такава сила идваше водата, че беше просто като апокалипсис”, заяви Силвия Крумова.
Игнат Цветанов все още не може да определи размера на щетите. Единственото, което направил, е да отводни.
Водата дошла от нивите, които според стопаните им вече са унищожени.
„Щетите тепърва ще ги уточняваме, но при всички случаи са за стотици хиляди левове”, заяви Емил Алексиев.
Къщата на Елиза Илиева е на високо, но въпреки това и тя е с наводнени части. Върнала се при свои близки, за да изчака, понеже се изплашила от гледката.
Нито Елиза, нито някой от хората в селото, са били известени за приближаващата се буря BG-ALERT.
Опитахме да разберем защо?
„Има оперативен център във Враца, който е към Пожарна безопасност и защита на населението”, обясни Мирослав Димов, служител по организационно мобилизационна подготовка на Община Хайредин.
За NOVA директорът на пожарната във Враца комисар Кирил Василев обясни, че уведомяването всъщност е в посока – от общините по места към служителите на системата. Проблемът според него е в това, че само 3 от общо 10 общини в област Враца засега са участвали в организираното обучение, а Хайредин не е сред тях. Другото обяснение е, че пожарната служба са знаели за случващото се и са изпратили екипи, но тъй като нямало пряка опасност за хората, не се налагало общината да изпраща съобщение през BG-ALERT.
Последвайте ни