Лечението е позволило на 41-годишния баща на четири деца да се откаже от диализата

Хирурзи в Калифорния са извършили първата в историята успешна трансплантация на пикочен мехур. Те са помогнали на пациент, на когото преди това са отстранени пикочният мехур и двата бъбрека в резултат на лечение на рак и бъбречно заболяване в краен стадий.

Лечението позволило на пациента - 41-годишния баща на четири деца Оскар Ларайнзар, да спре с диализата, въпреки че операцията е свързана със значителни краткосрочни и дългосрочни рискове и неизвестни.

Чупене на кости и нечовешка болка: Разказ на мъжа, който удължи ръста си оперативно

Трансплантацията на пикочен мехур е извършена от двама хирурзи, работили години наред за разработването на техниката, използвана за трансплантация на един бъбрек и пикочен мехур, възстановени от човешки донор, съобщи в. „Гардиън“.

„Тази операция е исторически момент в медицината и може да повлияе на начина, по който се справяме с внимателно подбрани пациенти със силно симптоматични „терминални“ пикочни мехури, които вече не функционират“, заяви д-р Индербир Гил, изпълнителен директор на Института по урология към Университета на Южна Калифорния и един от двамата хирурзи, работили по случая.

„Трансплантацията е животоспасяваща и подобряваща живота възможност за лечение на много състояния, засягащи основни органи, и сега пикочният мехур може да бъде добавен към този списък“, посочи лекарят.

Гил извършва операцията заедно с д-р Нима Насири от Института по ургология на Калифорнийския университет в Лос Анджелис (UCLA).

Китайски учени за първи път трансплантираха свински черен дроб на човек

„Този първи опит за трансплантация на пикочен мехур е подготвян повече от четири години. За подходящо подбраните пациенти е вълнуващо, че можем да предложим нова потенциална възможност“, каза д-р Насири.

Пациентите, на които е отстранен пикочният мехур, най-често използват част от червата за преминаване на урината, което често води до множество нови усложнения, включително инфекции и храносмилателни проблеми. Това от години кара лекарите по света да търсят техники за трансплантация на пикочен мехур.

Редактор: Цветина Петкова
Източник: БГНЕС