Снимка, илюстративна: БТА
„Путин буквално иска Украйна да я няма, но тя не е на колене”, каза проф. Владимир Чуков
Повечето експерти смятат, че украинската операция „Паяжина” е тежък стратегически удар спрямо Русия. Международният анализатор проф. Владимир Чуков дори я нарече „безпрецедентна и невиждана”. Той обаче изрази мнение, че ще има отговор от страна на Русия, а притеснителното било в какъв мащаб ще бъде той.
В предаването „Денят на живо” по NOVA NEWS той отбеляза, че нещата не са такива, каквито си ги представя Владимир Путин. „Украйна не е на колене, за да се иска нейната капитулация. В преговорите руският президент иска буквално да няма Украйна – все едно разгромът е бил пълен, а това не е така”, каза проф. Чуков.
По отношение на посредническите усилия на турския президент Реджеп Ердоган, Чуков отбеляза, че той, също като Тръмп, иска Нобелова награда. Допълни, че е добър парламентьор, но в този преговорен процес не мисли, че ще има успех.
Операция „Паяжина”: Как Киев нанесе безпрецедентен удар срещу руската военна мощ
За преговорите между САЩ и Иран за ядрената програма, проф. Чуков изрази мнение, че това е единственият шанс за успех на американския президент в някой от трите преговорни процеса, които води паралелно. „На него му е нужен пробив – поне на едно място да успее. Похвални са неговите усилия, но и трите процеса са замразени конфликти. За траен, справедлив и дългосрочен мир – няма как да стане”, категоричен е проф. Чуков.
Във вътрешен аспект анализаторът представи новаторска идея за разделяне на страната ни на Райони за планиране и финансова децентрализация. Според Чуков трябва да има четири района: София (със София област и Перник), Северна България, Южна България и Черноморието. Там трябва да се избират регионални съвети, които да изземат права, за сметка на централното правителство. Според него първата крачка би била промяна в Закона за местното самоуправление, но след това са нужни и конституционни промени. Проф. Чуков отбеляза, че основната цел на такова административно делене е намаляване на бедността в малките населени места. „Хората не бива да бъдат наказвани, че живеят в по-малък град. София се превърна в град-държава заради централизираната власт”, смята той.
Редактор: Емил ЙордановПоследвайте ни