Във всяко семейство има история за миграцията, която може да се разкаже, казва директорката на музея

Най-голямото морско пристанище в Европа се намира в Ротердам, Нидерландия. В продължение на векове там са пристигали и заминавали не само стоки, но и милиони хора. Сега посетителите на града могат да разгледат нов музей, фокусиран върху миграцията.

Музеят на миграцията „Феникс” е изпълнен с история, смелост, отчаяние, надежда. Миграцията има много лица и аспекти. Тя носи както надежда, така и несигурност в живота на мигрантите и околните. Дори с тази политически заредена тема, музеят не е само за статистика и закони.

Миграцията е част от това, което сме като човешки същества. Докато съществуваме като хора, ние се движим, мигрираме и винаги ще правим това. Във всяко семейство има история за миграцията, която може да се разкаже. И тук искаме да покажем, че миграцията е вечна и универсална, но преди всичко много лична”, казва директорката на музея.

Музеят се намира в бивш склад на пристанището. Мястото някога е служило като отправна точка за милиони европейци през 19 и 20 век. Много от тях търсили късмета си в Америка.

Безредици в Лос Анджелис заради акция срещу имигранти

Музеят прави впечатление и със своята архитектура. В сградата има двойно спирално стоманено стълбище, което се вие през целия музей и завършва с наблюдателна площадка на покрива. Идеята е на китайския архитект Ма Янсонг.

 „На определен ниво може да избирате различни маршрути, да слизате, да се качвате, да се натъквате на различни хора, така че това се превърна в метафора за миграцията. Започвате пътуването, имате си крайна цел и след това вървите през времето”, казва Ма Янсонг.

Около 150 изложби на международни художници се занимават с миграцията по един или друг начин. Много от тях са включили собствения си опит в своите произведения.

Много от нашите художници имат миграционен произход, така че или имат личен миграционен опит, или са правили проучване. А това може да бъде доста емоционално, защото става дума за носталгия, за сбогуване, за невъзможност за комуникация, а също и за намиране на дом”, казва директорката на музея.

Глинени глави в музея изобразяват 116 жители на Ротердам и са дело на израелската художничка Ефрат Зехави, която се премества в Ротердам през 2001 г. Тя открива, че когато питате хората къде отиват, те често ви казват от къде са дошли.

В автобус, проектиран от американския творец Ред Грумс, посетителите могат за кратко да се потопят в живота на Ню Йорк. Можете да влезете вътре и да попиете от атмосферата на този мултикултурен метрополис, представяйки си себе си като част от него.

Малко истории за миграция идват без багаж. Той обикновено има повече от чисто практическо значение за своите собственици. „2000 куфара са 2000 много лични истории, които разказват за жертви, правени за по-добър живот. Това означава да вървиш към несигурно бъдеще, оптимистично, но и да оставиш зад гърба си и хората, които обичаш. Така че багажите са пълни с надежда и с болка”, казва кураторът Абделкадер Бенали.

Лодка с 45 мигранти се обърна в Средиземно море, оцеля само 11-годишно момиче

Най-старият куфар в музея „Феникс” е пристигнал в Нидерландия по Транссибирската железница през 1898 г. Посетителите могат да чуят историите в лабиринта от куфари.

В изложбата „Семейството на мигрантите” 136 фотографии документират сбогувания, пътувания и пристигания. Снимките илюстрират какво означава за хората да емигрират, да намерят пътя си в нов дом и да се установят. 

В музея „Феникс” посетителите добиват представа за чувствата, емоциите и историите, свързани с миграцията.

Повече гледайте във видеото. То е част от предаването „Евромакс“ на „Дойче веле“, което се излъчва всяка събота от 11.30 ч. и понеделник от 22.30 ч. по NOVA NEWS. Не пропускайте материалите на „Дойче веле“ и в ефира на „Събуди се“ по NOVA всеки уикенд. 

 

 

 

Редактор: Ина Григорова