Как работи съоръжението и ще се отпуши ли трафика към плажовете в южната ни съседка?

Поставиха светофар на пешеходната пътека в Кресна, където обичайно се образуват най-големите тапи от пътуващи към и от южната ни съседка. Съоръжението ще е временно и има за цел да отпуши трафика направо през центъра на града. 

АПИ: Монтиран е светофарът в Кресна, с който ще се улесни транзитното пътуване

Всъщност уредбата ще бъде включвана, само когато трафикът е сериозен. 

Властите обаче очакват да се усети ефект и върху трафика, защото чрез светофара ще се групират пешеходците и ще се губи по-малко време за пресичане. "Пешеходците ще имат осигурена зелена светлина, но времето, през което ще бъде следващото преминаване е минимум 2 минути. Това ще позволи събирането на пешеходците, преди да преминат", обясни Росен Марков, директор на ОПУ Благоевград.

През другото време пътни полицаи регулират движението. 

Зам.-кметът на Кресна Петър Петров посочи, че светофарът няма за цел само да бори задръстванията. 

"Той трябва да даде на Кресна сигурност и безопасност. Когато се поиска зелена светлина, има известно време, в което пешеходците ще се групират и няма да пресичат един по един. За намаляване на трафика е ограничен левият завой за пътуващите от София към Кулата - превозните средства ще влизат в подлези", каза още той. 

„Факт е, че той ще ограничи свободното преминаване, ще има известен интервал между пресичанията на отделните хора. Може би до някаква степен ще облекчи частично трафика”, смята Иван Петрински.

През нощта и тази сутрин светофарът не работеше. Причината е решението съоръжението да се използва само когато има интензивен трафик. В останалото време жълтият мигащ сигнал ще предупреждава за пешеходната пътека.

„Ежедневно водим наблюдение при светофара, полицейските служили подпомагат движението, в момента той не функционира”, обясни Лъчезар Близнаков, главен инспектор в отдел „Пътна полиция”.

Извън Кресна, от полицията обясниха, че в следващите 72 часа ще има интензивни проверки по пътищата в цялата страна