Според регулатора дружеството е посочило две различни стойности на еднокомпонентната цена на топлинната енергия

„Топлофикация София“ ЕАД, за първи път досега и единствена от всички топлофикационни дружества, е посочила две различни стойности на еднокомпонентната цена на топлинната енергия със заявлението си за периода от 1 юли 2024 г. до - 30 юни 2025 г. Това се казва в изявление на Комисията за енергийно и водно регулиране. 

Според дружеството подобен подход създава условия за противоречиви тълкувания от страна на обществото каква точно е предложената цена на парното.

Каква ще бъде цената на парното от 1 юли

„Съгласно ценовия модел на КЕВР за изчисляване на цената на топлинната енергия дружеството е посочило 125,08 лв./МВтч. без ДДС. Публикуваната в някои медии еднокомпонентна цена от 97,78 лв./МВтч. без ДДС отразява надвзетия приход на дружеството в размер на 195,932 млн. лв., поради по-ниските цени на природния газ и на квотите въглеродни емисии за предшестващия регулаторен период“, обясняват от регулатора.

Това обаче означава продължаване на кръстосаното субсидиране между произвежданите топлинна и електрическа енергия. „От своя страна това значи намаляване на цената на парното за сметка на много висока стойност на електрическата енергия. Подобен подход е в нарушение на чл. 31, т. 6 от Закона за енергетиката“, допълват в позицията си от КЕВР.

От "Топлофикация София" изпратиха и своя позиция по казуса. Ето какво гласи тя:

В отговор на разпространеното по-рано днес съобщение от КЕВР бихме искали да подчертаем, че с направеното ценово заявление „Топлофикация София“ ЕАД по никакъв начин не нарушава разпоредбите на Закона за енергетиката и то е изготвено при спазване на всички нормативни документи, както и всички наши предходни ценови предложения.

В него ясно е посочено, че предложената цена от 97,78 лв/МВтч включва в себе си корекция от надвзет приход по чл. 8, ал. 10 от Наредбата за регулиране цените на топлинната енергия, вследствие на по-ниските цени на природния газ и на квотите за въглеродни емисии през изтичащия регулаторен период.

Считаме този подход за коректен и открит спрямо потребителите на топлинна енергия с оглед на това, че отразява очакванията за ценовите равнища през следващия регулаторен период, предвид динамиката на пазарите.

Изразяваме несъгласие с позицията на КЕВР, че този подход води до продължаване на кръстосаното субсидиране между произвежданите топлинна и електрическа енергия, тъй като в ценовото заявление, дружеството е заложило корекция от надвзет приход равнопоставено и при цената на електрическата енергия.

Топлофикация София никога и по никакъв начин не е инициирала прилагане на кръстосано субсидиране, а само следва наложения от регулатора модел през последните години.

В заключение държим да подчертаем, че в правомощията на КЕВР, като регулатор е да утвърди или промени направеното ценово предложение, както и разпределението на надвзетия приход с оглед спазването на баланс между интересите на всички страни в енергийната ни система, включително и тези на потребителите.

Не изпускайте ритъма на деня! Последвайте ни в Google News Showcase

Редактор: Цветина Петкова