Това опровергава представените от Марковка справки, че срещу нея няма сигнали и досъдебни производства

В прокуратурата всъщност има преписка, образувана по сигнал срещу избраната за конституционен съдия Венета Марковска. Информацията беше потвърдена от Софийска градска прокуратура.

Това обаче опровергава представените от Марковска справки пред парламентарната правна комисия, съставена от четири институции в съдебната власт - Висшия съдебен съвет (ВСС), инспекторатът към него, СГП и Върховната касационна прокуратура (ВКП). Според приложените миналата седмица справки срещу Марковска няма досъдебни производства или сигнали.

Впечатление прави, че Марковска е искала само от ВСС и ВАС да проверят дали срещу нея има подадени сигнали и жалби за нарушения в работата й. В исканията й до СГП и ВКП тя е искала само данни за досъдебни и дисциплинарни производства, но не и за сигнали.

Преписката, образувана в Софийската прокуратура е по сигнал, подаден от бившия следовател Стоян Стоянов.

В него той казва, че "Венета Марковска, като председател на дисциплинарната комисия на Висшия съдебен съвет ВСС, член на ВСС и зам.-председател на ВАС на 24.01.2007 г. умишлено е използвала документи с невярно съдържание (чл. 316 НК), като тези документи са използвани и гласувани от членовете на ВСС като решение на съвета."

Следователят е написал това, след като е бил уволнен през 2007 г. с решение на съдебния съвет заради необосновано забавяне на 7 следствени дела, отсъствие от работа и грубо и непристойно отношение към служителите”.

В сигнала си Стоянов твърди, че като член на дисциплинарния състав на ВСС по случая Марковска е приложила изказвания на негови колеги пред Софийската окръжна следствена служба като доклади, за да аргументира тезата си за извършени от него "много тежки нарушения на професионалната етика".

 

Софийска градска прокуратура е отказала да образува досъдебно производство по сигнала, обясни говорителят й прокурор Румяна Арнаудова. Причината е, че нямало доказателства за извършено престъпление.

Прокурорското постановление за отказа обаче е било обжалвано във Върховния административен съд и не е влязло в сила, тъй като към момента преписката все още се намира в Софийската апелативна прокуратура.

В решението на ВАС, което по същество е потвърдило уволнението на Стоянов, съдът в същото време е приел, че "обсъдените документи не съдържат факти, а субективни оценки”, както и че „не са налице основания поведението на жалбоподателя да се квалифицира като нарушаващо професионалната етика".

С този извод следователят е обжалвал пред Софийската апелативна прокуратура отказа на СГП да образува досъдебно производство по сигнала му.

Припомняме ви, че Венета Марковска все още не е съобщила какво ще предприеме след разговора си с премиера Борисов в понеделник, в който той я помолил да подаде оставка като нов член на Конституционния съд, ако ЕК продължава да не одобрява избора й от парламента.

Още тогава Борисов заяви, че ако в обвиненията срещу нея "има и капка истина, то правилното е тя да се оттегли".