Какво още предвижда бюджетът за социална политика през следващата година

Мразовитите дни тепърва предстоят, но с тях редица социални плащания ще бъдат размразени от 1 януари 2014 г. Също и пенсиите, които не са увеличавани от години.


Какви промени предвижда още бюджетът за социална политика през 2014-а – научаваме от социалния министър Хасан Адемов. "Най-големият бюджет за социална политика за последните 23 години" - така социалният министър определи средствата, предвидени за социални плащания за следващата година.


„При един бюджет за следващата година, в който на практика 36.6% от разходите са за социални плащания и грижи, няма как да не наречем този бюджет социално ориентиран. Аз знам, че очакванията във връзка със замразените плащания през последните години са изключително големи”, обясянява социалният министър.


От догодина се размразява размера на пенсиите, които ще бъдат увеличени от 1 юли с близо 3% по т.нар. „швейцарско правило". Така например ако сега един пенсионер получава пенсия от 300 лева - от юли ще взима с 9 лева повече. В същото време спира увеличаването на възрастта и стажът за пенсиониране. Засега жените ще се пенсионират на 60 години и 8 месеца, а мъжете на 63 години и 8 месеца. Необходимия стаж за пенсия е 34 години и 8 месеца за жените и 37 години и 8 месеца за мъжете. Пенсия ще може да се взима и 2 години по-рано, но тя ще е с намален размер.


За майките от 1 януари срокът, върху който ще се изчисляват майчинските, ще бъде намален от 24 на 18 месеца. Само преди две години той беше увеличен 18 на 24 месеца. Промяната ще увеличи майчинсиките от догодина с 12 лева.


И още за майките - помощта за отглеждане на дете от 1 до 2 годинки ще стане 340 лева и ще следва минималната заплата. Що се отнася до тези, които получават минимална заплата. За тях се предвижда да бъде възстановен взетия през годината данък. Това означава, че през април 2015 г. На всеки работник с такова заплащане ще бъдат върнати около 350 лева.


По повод критиките, че това ще доведе до противопоставяне, Адемов коментира: „Неравенство, противопоставяне или разделение на едни групи на други не са добри похвати в социалната политика. Но при всички положения трябва да си дадем сметка за фискалните възмиожности на бюджета, защото ако отворим тази опция за всички доходи, това означава да въведем необлагаем минимум”.


Също така отново излиза на дневен ред криминализирането на укрити от работодатели осигуровки.


Повече по темата гледайте във видеото.