Къде цъфти Цветето на императорите?

Цветето на императорите. Открили са опияняващата му алена красота преди хилядолетия в древен Китай. Оттогава божурът е опитомен в императорските градини и се превръща в символ на богатство и дълголетие, известен надлъж и нашир с лечебните си качества.

„Дотам и обратно”: Загадките на Сакар и самотната кула, където цар Калоян разбива кръстоносците

Из дворовете у нас можем да срещнем различни сортове божур. Къде обаче расте неговият див предшественик - онова легендарно планинско огнено цвете, омаяло древните народи?

Едно от най-обширните находища на див божур е в планинския рид Драгойна в Северните Родопи. Масивът е древно светилище и се вижда отдалече. Пътеки нагоре има от селата Драгойново и Буково, но буковският маршрут е по-кратък.

"Дотам и обратно": Древните слънчеви обсерватории

Покрай стадиона на селото хващаме коларски път през тучната ливада в подножието на планината. В разгара на най-свежия сезон яркозеленият пейзаж е истинска наслада за очите.

През пролетта божурите са една много малка част от цветната мозайка в тази част на Родопите. Погледнете по земята - цветният килим е невероятен.

„Дотам и обратно”: Тайната на вкаменената гора в Източните Родопи

В селото разказват за приказна поляна в подножието на връх Малка Драгойна, където божурите са намерили подходяща среда да развият обширна колония.

Склоновете под вулканичното било са покрити от широколистна гора. И въпреки че тази част на пътя е стръмна, разходката е под прохладна сянка.

Божур поляна. Прелестно място с гледка към селото, цялата окъпана в червените цветове на божурите.

Някои от тях плахо надничат между дърветата в гората, други са избуяли на туфи сред камъните. Това са стотици, хиляди алени пламъчета, които всяка година започват да горят около Цветница и Великден.

Първенецът в този планински масив се нарича Голяма Драгойна. Върхът е висок 813 метра. От Божур поляна продължаваме към неговия по-малък побратим. Скалисто вулканично било, изпъстрено с цветя и с божествена гледка към сърцето на Родопите, към плодородните полета на Тракия и към Величествения Балкан.

"Дотам и обратно": Разходка до часовниковата кула в Бяла

Оттук на север погледът ни обхваща всички населени места между Пловдив и Стара Загора. При ясно време личат и зъберите на Стара планина.

Видимостта напред е над 50 километра. Стратегическа позиция, забелязана от дълбока древност. Целият район е археологическо съкровище от праисторията, което учените нареждат по значение до древни комплекси като Небет тепе и Перперикон.

От незапомнени времена историческата местност се охранява от огнените факли на дивия божур. Цветето, което носи името на прочутия лечител Пеон. Според преданията, именно той успял да излекува бога на смъртта Плутон. Завидял на уменията му, неговият наставник Асклепий решил да го отрови. Пеон обаче се превърнал в цвете. Лековито растение, което помага на простосмъртните до днес.

Не изпускайте ритъма на деня! Последвайте ни в Google News Showcase