Отговора потърсихме от адвокат Марин Марковски

„Това изменение има някои детайли. То предвижда лишаване от свобода за хора, които не декларират и не идентифицират културни ценности. В Закона за културното наследство е определено какво представлява културна ценност. Следователно там ще се прегледа разписът на закона и ще се отговори  - това, което го държите като предмет, попада ли под удара на закона, ако не отидете да го декларирате”.

 

Това заяви в студиото на „Здравей, България” адвокат Марин Марковски. Изказването му бе по повод предложенията при наличие на някаква вещ, която е по-стара от 50 години, да бъде регистрирана срещу заплащане. Ако това не се направи, има опасност хората да лежат в затвора от 4 до 6 години.


По думите на Марковски е въпрос на доказване дали при намирането на старите вещи в дома, самите собственици са знаели за тяхното съществуване.


„Наказателният кодекс и Законът за културното наследство трябва да въведат праг на стойност над 10 000 евро за ценности”, допълни журналистът Иван Бакалов.


„Ако монетата е само от 30 - 40 лева това се приема за малозначителен случай. Но този текст не е необходим. Целта е да има регистрация, защото когато се изнасят културни ценности, се правят експертизи и се издава сертификат за износ. Идеята на закона е разумна, защото не трябва да се изнасят от България културни ценности. Но би могло да се намери много по-гъвкаво решение – това да бъде административна санкция, която да бъде много сериозна”, поясни адвокат Марин Марковски.


Той разгледа и другия аспект на предложенията – от една страна има награда за хора, които предадат намерено съкровище, а от друга – ще ги санкционират - заради металотърсача се предвижда наказателна отговорност до 6 години.


Решението на проблема адвокат Марковски видя в следното – големи награди, които да са проценто измерение от стойността на откритието.


Целия разговор гледайте във видеото.