Празникът събра пионерите в изграждането и експлоатацията на съоръженията и техните "наследници"

40 години от официалното откриване на първата атомна централа в България и в Югоизточна Европа бе отбелязана в Дома на енергетика в Козлодуй, информират от АЕЦ "Козлодуй". Празникът събра пионерите в изграждането и експлоатацията на уникалните за страната ни съоръжения и техните "наследници" – хората, работещи понастоящем в АЕЦ.

 

Сред гостите бяха министърът на икономиката и енергетиката Васил Щонов, председателят на Българска академия на науките акад. Стефан Воденичаров, председателят на Агенцията за ядрено регулиране – доц. д-р Лъчезар Костов, Петър Данаилов – министър на енергетиката по време на пуска на първи блок, Овед Таджер – ръководител на строежа на атомната централа, и др.

 

В приветствието си към ядрените енергетици министър Щонов отбеляза, че атомната централа е национално богатство и много важна мощност за България – с евтиното си и екологично чисто производство тя осигурява достъпна електроенергия за икономиката на страната. Най-важната задача, за да остане устойчива ядрена енергетика в България, е да удължим срока на експлоатация на пети и шести блок, подчерта министърът.

 

По време на празника бе отдадена почит на тези, чийто трудов път продължава да е свързан с АЕЦ "Козлодуй" вече четири десетилетия – за това впечатляващо постижение 16 ветерани получиха почетни грамоти и отличия.

 

Грамоти и пластики бяха връчени и на бившите ръководители на централата. Двама от тях – Иван Й. Иванов и Кирил Николов, бяха удостоени със званието "Заслужил енергетик" от Българската браншова камара на енергетиците.

 

Като знак на признателност за партньорството и колегиалната подкрепа в изграждането, развитието и успехите на АЕЦ "Козлодуй" специални плакети получиха 24 български и чуждестранни научни, инженерингови и неправителствени организации.