За да бъде здравословна, тя трябва да съдържа полезни мазнини, съветват специалисти

На специално събитие бяха представени резултатите от социологическо проучване относно хранителните навици на българите. 76% от анкетираните смятат, че закуската е най-важното хранене за деня. Въпреки това едва 37% закусват всеки ден. Като основна причина е посочена липсата на глад сутрин. 

 

Това, според специалисти, говори за лоши хранителни навици и прекаляване с храната вечер, което пречи на организма да си почине активно. Следващата по популярност причина за пропускане на закуската е недостатъчното време сутрин. 

 

66,5% от анкетираните пък смятат, че обядът е най-важното хранене за деня, а 42,2% са на мнение, че това е вечерята. 88,5% от анкетираните майки отговарят, че децата им закусват всеки ден, 63,4% казват, че децата им закусват вкъщи, а 31,9% - в детската градина или училище.

 

Сандвичите са една от най-популярните закуски (16,1%), изпреварвани единствено от плодовете (18,8%). 59% от анкетираните посочват, че най-важното за тях при избиране на хранителни продукти е влиянието им върху здравето, следва доброто съотношение на цена и качество с 53% и вкусът с 49,4%.

 

Друг важен фокус от проведеното проучване е колко информирани са българските потребители, относно различните типове мазнини. От една страна, българите знаят, че Омега 3 и 6 са полезни мазнини, но от друга - се затрудняват да посочат в кои хранителни продукти се съдържат те.

 

"Закуската неслучайно е наричана най-важното хранене за деня - чрез нея събуждаме метаболизма и осигуряваме на организма всички необходими хранителни вещества, за да изпълняваме с енергия всекидневните си задачи”, обясни доц. Веселка Дулева, национален консултант по хранене и диететика

 

"Важно е да обръщаме повече внимание на мазнините - за да е здравословна закуската ни, тя трябва да съдържа полезни мазнини, които можем да си набавим от растителните масла, меките трапезни маргарини, ядки и семена и мазни риби”, добави още тя. 

 

Полезните мазнини

Ненаситените мазнини, които са предимно от растителен произход. Есенциалните мазнини са сред тях. Това са единствените мазнини, които тялото не може да произведе само, а наистина се нуждае от тях. Поради тази причина се наричат и есенциални – незаменими, и трябва да се приемат ежедневно. Полезните мазнини могат да окажат положителен ефект върху здравето на сърцето. Те подобряват холестеролния профил в кръвта, което помага за намаляване на риска от сърдечно-съдови заболявания. Есенциалните мазнини (Омега 3 и Омега 6) са много важни и за нормалното развитие и растеж на децата. Богат източник на незаменими мазнини са растителните мазнини като слънчогледово масло, соево, масло от рапица, ленено и царевично масло, както и продукти, направени от тях като маргарин, дресинги за салати, майонеза и риба. 

 

Ето и някои предложения за лесни и здравословни закуски само за минута:

 

Сандвич за много гладни
Една филия черен препечен хляб, 10 г мек трапезен маргарин, двa резена домат, един резен телешко филе, сушен босилек. Намажете препечената филийка с маргарин, отгоре сложете домата, накълцан на кубчета, накрая добавете филето и поръсете всичко с босилека. 

 

Сандвич "Авокадо сила"
Една филия многозърнест хляб, половин авокадо, лимонов сок и сол на вкус. Накълцайте авокадото на кубчета, смесете го със сока и солта и разпределете върху филията.

 

Сандвич "Зелена енергия"
Едно пълнозърнесто хлебче, 10 г мек трапезен маргарин, 2 ч.л. босилеково песто (или листа пресен босилек), 3 резена моцарела. Намажете хлебчето с маргарин, подредете отгоре моцарелата и поръсете с пестото.

 

Сандвич "Морски бриз"
Две филии пълнозърнест пшеничен хляб, 20 гр пушена сьомга, 20 гр крема сирене, две листа салата Айсберг, резен лимон. Намажете хляба с крема сиренето, отгоре подредете сьомгата, салатата Айсберг и лимона.

 

Сандвич "Шарена пуйка"
Една чабата, 10 г мек трапезен маргарин, два резена пуешко филе, един лист маруля, три резена краставица и два резена домат. Разрежете чабатата по дължина, намажете долната половина с маргарин, след което подредете пуешкото, марулята, краставиците и домата.