Роботите ще изместят хората в много професии като шофьори, както и в търговията

Човечеството ще еволюира в различен биологичен вид до 2050 г. в резултат на радикално новите технологии, поведение и естествен подбор. Това заяви учен от Глобалния институт по мозъка, пише БТА.

 

След по-малко от четири десетилетия хората ще живеят по-дълго, ще раждат по-късно и ще разчитат много на роботи за ежедневните задачи. Голяма част от времето си ще прекарват във виртуалната реалност. Промяната ще е толкова значима, че може да бъде сравнена с прехода от човекоподобни маймуни към хора.

 

Според някои специалисти по еволюция до три-четири десетилетия хората ще живеят до 120 години. По-късното полово съзряване съвпада с теорията за историята на живота, която обяснява как естественият подбор определя ключови събития в живота на индивида, като възпроизвеждането. Вместо да живеят бързо и да умират млади, хората ще живеят бавно и ще умират стари.

 

Според учените биологичният часовник няма да съществува вечно и хората ще могат да го спират за известно време с бъдещите технологии. Вече сме свидетели на тази промяна - средната възраст, на която жените раждат първото си дете, се увеличава. За Великобритания тя е 29 години. В САЩ през 70-те години на миналия век само един процент от първите деца са били от майки над 35 години. Към 2012 г. този процент достига 15.

 

Освен че хората ще разполагат с повече години без деца и с повече свободно време, роботите ще изместят нискоквалифицираните работници. Според друго изследване до 2040 г. роботите ще изместят хората в много професии като шофьори, както и в кол центровете, търговията ще е предимно в интернет и магазините ще са само за излагане на продукцията. 

 

Съперничеството на хората с роботите за работни места ще ги принуди да прибягват до хирургия, за да увеличават капацитета на мозъка си, както и за биологични импланти на ръцете, които да позволяват сръчност и бързина като на машини. Твърди се още, че сигурността на работното място ще е много по-малка и хората ще са принудени да приемат много по-неудобно работно време. 

 

Към 2040 г. най-много пари ще печелят тези, които поемат риск и експериментират с телата си. Те се опасяват, че може да пострада зрението на хората, половите им органи да се смалят, а челата им да са постоянно набръчкани от усилието да се справят с живота в 21-и век.