Тя може да помогне на малки летящи устройства

Техниката на летене на орлите вероятно може да бъде приложена при малки летящи устройства. Това подсказват резултатите от научно изследване, публикувани в The Journal of the Royal Society Interface, цитирани от Франс прес и БТА.


Учените са забелязали, че при атмосферни турбуленции планиращият орел за кратко и многократно снижава криле с цел да съхрани мускулите си. Макар и неприложима при големите самолети, тази техника може да помогне на малки летящи устройства, подсказват те.


За да стигнат до тези заключения, авторите на изследването, екип от зоолози от Университета в Оксфорд, проучили летенето на отгледан в плен степен орел (Aquila nipalensis) на име Косак.
Те снабдили хищника с "черна кутия" с GPS устройство, мереща ускорението, ротацията и скоростта на движение на въздуха. След това пуснали орела да лети над хълмиста област южно от Уелс.


Полетите му били заснети от камера на земята. Размахът на крилата на степния орел може да достигне до 2 метра.


Анализите на 45 полета на Косак във ветровито време показали, че хищната птица снижавала за кратко крилата си (за една трета от секундата), повтаряйки това действие понякога до три пъти в минута, в резултат на което леко "пропадал".


Планирането позволява на птицата да измине дълги разстояния, но това натоварва изключително много мускулите. Въздушните турбуленции разклащат крилете на птицата, в резултат на което тя може да пропадне.


Снижаването на крилата е начин да се преодолее загубата на устойчивост, когато птицата попадне в турбулентна зона. Според учените птиците използват тази техника, за да противодействат на въздушните тласъци.


Изследването за момента се отнася само до един орел, огледан в плен, което не позволява да се направят заключения за други видове птици, като например лешоядите, признават учените.