Целувките са еволюционно оправдани, тъй като спомагат за обмен на микробиотата

Холандски учени изследваха еволюционното значение на целувката, при която се пренасят около 80 милиона бактерии, пише в. "Дейли мейл", цитиран от БТА. Този акт на нежност се среща при 90% от народите по света. При страстното впиване на устни партньорите обменят бактерии, които са полезни за техните имунни системи и при борбата със заболяванията.

 

Споделянето на едни и същи организми вследствие на целувката "екипира" партньорите с материал за борба с инфекциите, които могат да си причинят на по-късен етап. Учени тествали 21 двойки. Те стигнали до извода, че целувките с език и обмен на слюнка са присъщи единствено за хората. 

 

Целувките са еволюционно оправдани, тъй като спомагат за обмен на микробиотата - един съществен микс от полезни бактерии, които играят ключова роля при храносмилането и предпазването от болести. При целувките се обменя орална микробиота. Това означава, че двойката ще бъде по-добре подготвена при справянето с едни и същи инфекции и с храносмилането на същата храна.

 

Много учени предупреждават, че клиничната чистота не е много добра за организма, тъй като тя отслабва имунните му реакции. Лекарите съветва да не се притесняваме от храна, паднала на земята, да имаме кучета и редовно да целуваме близките си. Това ще ни спаси от болести и най-вече от алергии.