ОТ КНСБ смятат, че трябва да се възстановят 7 процентни пункта на осигуровките

„Няма друга държава в ЕС, в която косвените данъци от данъчните приходи да са близо три четвърти от данъчните приходи. Което значи, че косвените данъци пълнят хазната и от тях плащаме всички разходи. В това число и 5 млрд. лв. от 9-милиардните разходи, които има държавното обществено осигуряване. Този модел на финансиране води до тотална несправедливост”. Това заяви в студиото на „Здравей, България” президентът на КНСБ Пламен Димитров.


По думите му, за да се балансира НОИ, трябва плавно и полека да възстановим 7 процентни пункта на осигуровките. Това означава вдигане на осигурителната база и на вноските, обясни Димитров, цитирайки доклад на Световната банка. Той се обяви за излизане на светло на доходите.


„В България към края на третото тримесечие има наети 2 250 000 души. От тях 550 000 са на бюджетна издръжка. В страната има 2 181 000 пенсионери, а 2 681 000 пенсии се получават общо. В същото време пенсиите за инвалидност са 909 000 – все едно че е имало война. За последните години средната продължителност за получаване на пенсията е нараснала с 5 години. Затова има и повече пенсионери, отколкото заети. Средната възраст за пенсиониране у нас е 56,9 години, докато в ЕС тя е 61,5 години. При това положение няма как да има високи пенсии – икономиката е смачкана и няма кой да пълни фондовете”, заключи председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев.


Според него трябва да има минимална възраст за пенсиониране за всички хора.


„8 млрд. лева, които сега са в частни пенсионни фондове поетапно като един язовир с отворени шлюзи ще изтекат към НОИ и ще бъдат изхарчени”, обяви Васил Велев.


По думите му ще се намерят независими анализатори, които да обяснят, че никой не е спечелил срещу държавата.


„Когато се конкурира държавата с частен фонд, държавата е хем играч, хем съдия. Тя променя правилата, тя прави законите. Няма как да спечели някой срещу държавата. Винаги може да се направи така, че пенсията, която ще плаща държавата, да е по-голяма от тази, която ще плати частният фонд. Защо – ще увеличи данъците, ще промени правилата, ще промени коефициентите. И тогава много хора ще си преместят партидите от частния фонд в НОИ и те ще бъдат изядени като сирене”, заключи Васил Велев.