У нас големите вериги обясняват, че цените им са същите като в чужбина

 

Започваме януари поохарчени, но ако сме преценили правилно семейния си бюджет, може да успеем да си купим нещо и от намаленията по магазините. Какви цени да очакваме и къде в Европа цените вече са по-ниски разказа екип на Новините на Нова.

 

Януари е опит за втора зимна жътва за търговците в Европейския съюз. В някои страни няма определени периоди за намаления след празниците, но обикновено са през януари и февруари.

 

Франция налага строг контрол на търговците по време на намаленията и сериозна защита на потребителите. Освен по-ниските цени, те получават и следгаранционно обслужване. В Испания, Словения и Гърция намаленията са най-дълги и могат да продължат до началото на март, а в Кипър търговците продават по-евтино когато си поискат през годината.

 

Полетът на клиентите през януари е към намалените цени - дори направо към Америка. У нас големите вериги обясняват, че цените им са същите като в чужбина.

 

През първия месец от годината първо свършват размерите, а после и цветовете. Българските намаления са с от 20 до 60-70% по-ниски цени. Те се правят, за да може количествата от този сезон да се изчистят с цел да навлязат новите.

 

Януари е и времето на намалените играчки, електроуреди и дрехи. Недоволните клиенти се оплакват на Комисията за защита на потребителите най-вече, че няма достатъчно от намалените стоки или се съмняват дали по-ниските цени са истински. 

 

Въпреки че януари е месец на празните джобове, щастливи са изобретателните търговци и хората със следколедните шансове за малка радост - с намаление.

 

Ако стоката вече е била намалена през декември, за да има право на ново поевтиняване, търговецът трябва да изчака коледната цена да навърши 30 дни. Ако срокът не е спазен, глобата е до 3000 лв., а ако на витрината пише, че намалението е наполовина, а в магазина по-ниската цена важи само за един продукт или малка част от стоките, санкцията е до 15 000 лв.