Според статистиката най-студените места у нас са Трън, Кнежа и Драгоман

В кои населени места у нас и по света са измервани най-ниските температури? На 83 километра от София. В най-източната част на високопланинската котловина Знеполе се намира град Трън - наричан още „Българският Сибир”.


Градът е разположен на двата бряга на река Ерма и само на няколко километра от границата ни със Сърбия. Именно тук през 1947-ма година е измерена най-ниската температура у нас! Или точно минус 38,3 градуса по целзий. Рекорд, който до ден днешен не е подобряван.

 

На пътя в Трън срещаме Момир и Велика. Въпреки, че от студ дърво и камък се пукат, те са навън за дърва.


„Имаме си дърва, но за развлечение, да не залежаваме! Дърва и слама за прасето! Студът, знам, че си е студ! Нищо страшно няма, ако си облечен и здрав!”, казва Момир Георгиев.


Той е сърбин, а тя българка. Родена е през най-студената измервана някога зима у нас!


„Още като дете съм се возила в реката, цялата река замръзнала! Имало е много големи студове. Аз съм си чиста трънчанка!”, разказва Велика.


Анастасия прогнозира времето от 14 години. Според статистиката най-студените места у нас са Трън, Кнежа и Драгоман.


„Тихо и ясно небе през нощта и при наличието на снежна покривка, земната повърхност изстива много бързо и тогава се реализират най-ниските температури!”, обяснява Анастасия Кирилова, синоптик в НИМХ към Българската академия на науките.


Високата надморска височина, котловинния терен и защитата от вятър прави трите града най-ледените у нас.


Трън е най-студеното място в България, но какво да кажат жителите на едно отдалечено руско селце? И не случайно Оймякон си печели името "Северен полюс на студа!" През 1916-та температурата в селото е паднала до минус 82 градуса по целзий.


Такъв студ, че с банан можеш да забиеш пирон, да хвърлиш вряла вода и тя да замръзне, та дори да налееш руска водка в улей и да видиш как замръзва веднага!


Повече по темата гледайте във видеото.