Над 500 млади планинари тръгнаха към Черни връх на 152-та годишнина от рождението на Алеко Константинов

Над 500 млади планинари тръгнаха днес по стъпките на Щастливеца, предаде БГНЕС. Те тръгнаха в ранни зори от сборен пункт "Лифт Драгалевци" по стъпките на Алеко на масов поход до Черни връх.

 

Организаторите на инициативата, вдъхновените студенти от сайта "Българска история", успешно възкресяват за поредна година една позабравена традиция. Изкачването на върха, извършено от големия писател Алеко Константинов и сподвижниците му през 1895 година, се счита за рождена дата на организирания туризъм в България. А днес "По стъпките на Алеко" е посветено и на 152-та годишнина от рождението на твореца.

 

 

На фона на спяща София, малко след изгрев слънце в съботния ден, при лифта в Драгалевци буквално се изсипаха стотици млади хора- с коли, с автобуси, пеша. Трудно е да се опише това стълпотворение от млади лица, от енергични хора, заредени с упорство, енергия и хъс да преборят студа и умората, но да стигнат до върха пеша. Е, може и с лифта, но там кандидатите бяха по-малко.

 

"Винаги казваме,че една велика личност има нужда от признание, а днешният поход е именно това- да се съберат много млади хора и да си спомнят за Алеко", сподели пред нас един от организаторите, студентът Марио Мишев от сайта "Българска история". Той и колегите му са приятно изненадани, че тази година ентусиастите планинари са двойно повече, отколкото през миналата година. "Вярвам, че не всеки, а именно личността на Алеко Константинов е способна да обедини толкова много млади българи- той е истински гений, защото успява чрез иронията и сатирата да разобличи най-тъмните ни страни и да ги превърне в нещо, което забавлява хората и ги кара да се усмихват", добави Марио. "Творбите и житейският път на Алеко са един урок за нас как можем да живеем достойно и да бъдем родолюбци без да се превръщаме в байганювци", добави той.

 

"Завързваме нови познанства, чувства се буден дух сред нас, на това място", е мнението и на студента Иван Кънчев. Той държеше букет свежи хризантеми и ни съобщи, че като организатори са помолили участниците, който може, да донесе цветя, за да ги положат на паметната плоча на Алеко на Черни връх. Защо сме нарекли твореца Щастливеца, попитахме младите планинари. Защото е имал поглед отвъд това, което са виждали обикновените хора- виждал е това, което може да съзре човек само със сърцето си, ни каза момиче с прекрасното име Благовестина.

 

Всеки участник в похода получи листовка с организационния план , отгоре на която имаше няколко вдъхновени слова от автора на "В Българска Швейцария": "Изпитайте поне за кратко време едно истинско, чисто наслаждение и вий ще се преобразите, вий ще станете по-добри, по-здрави, по-уравновесени, по-жизнерадостни".

 

Малцина знаят, че Алеко- "Щастливеца", творецът, надарен с артистичност, темперамент и чувство за хумор, любител на природата и музиката, планинар, пътешественик, бохем, един от малцината духовни аристократи и безспорно между най-големите таланти в българската литература, е срещнал смъртта си едва на 34 г., на 23 май 1897 г., при неуспешен атентат срещу неговия съпартиец Михаил Такев.

 

В памет на големия българин са именувани редица места като нос Алеко на антарктическия остров Ливингстън, връх Алеко в Рила и местността и туристическия център "Алеко" на Витоша.