Няма български политик или депутат, който да влезе в махалите без охрана, убедени са медиците

„Ако гласувате вот на недоверие на министър Петър Москов, подгответе се и за последствията от оставките на всички обругани, псувани и бити спешни медици. Ние нямаме какво да губим”, заявиха в декларация до председателя на 43-тото Народно събрание спешните медици.

Още по темата

 

Те припомнят, че регистрираните нападения над спешни екипи през 2014 г. са 227, а през 2013 г. са отчетени 147 нападения. „Ако ни попитате, ще разказваме с часове за болката, за обидата, за унижението. Ако ни попитате, ще ви обясним защо има разминаване между броя регистрирани нападения в МЗ и в МВР.

 

Длъжни сме да пишем рапорти до преките си началници и така МЗ има реалната картина на саморазправата с нас. Жалбите до МВР се подават по желание, персонално и най-често разходите по съдебните процеси са за наша сметка”, обясняват медиците и признават:

 

„Не подаваме жалби, защото не вярваме в правораздавателната ни система. Не подаваме жалби защото се страхуваме, че в малкия град всички се познават и саморазправата ще продължи извън работното ни място”. „Убедени сме, че няма български политик или депутат, който да влезе в махалите без охрана”, казват още работещите в спешната помощ в своята декларация.

 

 

Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи също подкрепят действията на Москов и са категорично против „всякакви политически заигравания, които биха дестабилизирали здравната система”, пишат от асоциацията в съобщение до медиите.

 

„Най-после се намери един здравен министър, който не премълча, а извади на показ един от най-болните и срамни проблеми в здравеопазването – непрекъснато растящата агресия срещу изпълнителите на медицинска помощ. Не престават случаите, при които работещите в спешните центрове и в други звена от здравната ни система са нападани, обиждани и бити”, допълват от асоциацията.