Той е открит случайно в село Герман

Мраморен релеф на бог Митра придоби Музеят за история в София. Той е открит случайно в село Герман.

 

В центъра на изображението е бог Митра, поставен в кръгъл медальон. С левия си крак той е притиснал бик, готвейки се да пререже гърлото му и да го принесе в жертва. От двете страни на бога има по една гола мъжка фигура – двамата факлоносци. Необичайното тук е липсата на облекло – по принцип те са изобразявани в къси дрехи. Под централните фигури са разположени скорпион, змия, три жертвеника и куче, което се опитва да захапе бика за врата. Под медальона има фронтално изсечена седнала човешка фигура, а от двете ѝ страни - по една полегнала женска и мъжка фигура.

 

Има данни, че култът към бог Митра възниква в Рим или Остия. Съществува в продължение на 300 години от Британия до Черно море и от Рейн до Нил. Той е силно свързан с войската. Става въпрос за таен култ, който е продукт на римския исторически контекст.

 

С допълнителни данни за бог Митра и култа към него разполагаме и от укрепената част на Сердика. Известен е храм, състоящ се от три успоредни помещения. Двете странични са по-къси и по-тесни, южното е засводено, в северната част има полукръгъл басейн. На западната стена са локализирани две ниши – там обикновено е стоял култов релеф с изображение на бог Митра. В средната зала, покрай стените, има следи от подиуми. Липсва подземно помещение, което е типично за тези комплекси. Храмът се датира в края на III - началото на IV в. Тъй като релефът е открит преизползван, а не в оригиналния си контекст, датирането му е силно затруднено. Все пак може да се постави около III в.