Предвижда се помощ за майки, които не получават майчински

 

"В момента има дискусия по пенсионната система, каквато никога досега не е имало, с участието на работодателските организации”, заяви в "Здравей, България” социалният министър Ивайло Калфин. 

 

Той коментира обвиненията на председателя на най-голямата работодателска организация КРИБ Кирил Домусчиев в предаването в сряда и нападките, че не виждат диалог със Социалното министерство.

 

"Той говори за неща, които се случиха декември месец. Тогава се внесоха предложенията за промяна в пенсионните фондове. Как така два месеца по-късно той се сети, че това им пречи. Очевидно г-н Домусчиев държи по един неособено коректен начин да разделя кабинета, което не му прави чест. Много добре знае, че не аз съм внесъл промените в Закона за пенсионните фондове, знае по какъв начин това става и че след това имахме среща с него. Поканих го да си отдели една неделя, да седнем заедно, да му покажа пенсионната система и да даде предложения как да се поправи”, заяви Ивайло Калфин.

 

Кой ще получава детски и кой не?

 

"Парите в натура ще се дават на непълнолетните майки, а техните родители, тоест бабите, нямат основание да получават повече детски. Ако младата непълнолетна майка реши да се върне на училище, тя ще получава годишна сума за всяка завършена учебна година”, обясни министър Калфин.

 

Той допълни, че предложението му е в новия закон да се увеличи сумата за трето дете, а за четвърто сумата ще намалее. Предвижда се и помощ за майки, които не получават майчински.

 

"Има много сигнали от университети, че голяма част от майките-студентки раждат и след това не стъпват във ВУЗ-овете, след като получат близо 3000 лева помощ при раждане. Затова ние предлагаме тази сума да се раздели на две. Половината да бъде получена при раждането, а другата – при записване на следващ семестър”, обясни още Калфин.

 

Ще има ли пари за великденски добавки?

 

"Тези пари не са предвидени в бюджета и зависят от неговото изпълнение. Моето мнение е, че би трябвало да се помогне на хората с най-ниски доходи”, коментира Калфин.

 

Какво прави държавата да децата с увреждания?

 

"Със сигурност трябва да се увеличат средствата за тези семейства. Промяна настъпва, когато децата навършат 18 години. В тази връзка идеята е да се създадат дневни центрове, домашен патронаж, почасова и временна заетост”, обясни социалният министър.

 

По думите му не може на всеки човек с увреждания да се полага по един асистент, защото тяхната бройка е по-малка. Трябва да има критерии според характера на уврежданията.