Държавата разширява обхвата на хората, които имат право на такава помощ

 

Компенсации за жертви на престъпления. Държавата разширява обхвата на хората, които имат право на такава помощ. Процедурата обаче е сложна, а правото на компенсации не е за всички, изискват се много документи и отнема дълги години. 

 

На парична помощ от държавата могат да разчитат жертвите само на някои престъпления – изнасилване, блудство, тежка телесна повреда и убийство. Тези пари се дават само за имуществените вреди, причинени от престъплението, и то чак след окончателната присъда по делото. 

 

Може би затова, а може би заради твърде многото документи и процедури, жертвите и техните близки трудно стигат до тези пари. За миналата година само 25 пострадали са получили помощ – в общ размер 41 000 лева. През 2013-а едва 11 пострадали са одобрени и са получили 12 000 лева. 

 

Радмила Въжарова загуби сина си през 2009 година. Момчето беше убито пред столичната дискотека „Соло”. Четири години по-късно тя разбра, че държавата може да й помогне финансово, като й възстанови парите за погребението, но, само срещу определени документи.

 

Радмила въобще не кандидатства за държавната помощ, както стотици други жертви на престъпления. За изминалите осем години само 150 души са получили компенсация, при това средно по около 2000 лева. От Министерството на правосъдието обещаха да променят нещата.

 

Задължителният набор от документи обаче остава в сила, като фактури и касови бележки от погребения и лечения, а най-важната промяна, според Радмила Важарова, трябва да е друга – помощта да се дава още в началото, когато хората наистина имат нужда от нея. Или поне институциите да не забравят, че освен да хванат извършителя, трябва да помогнат и на пострадалия, като поне го информират за правата му.