Премиерът е на официално посещение в Ашхабад
Кадри: Правителствена информационна служба
Българските строителни фирми разполагат с капацитет и опит, който може да бъде използван в изграждането на инфраструктурата на Туркменистан и в реализирането на мащабни строителни програми. Това заяви премиерът Бойко Борисов на среща с президента на Туркменистан Гурбангули Бердимухамедов, предаде БГНЕС.
Туркменистанският президент прояви интерес към българския опит в областта на развитието на градската среда и инфраструктурното строителство.
Борисов и Бердимухамедов обсъдиха и възможностите за по-активното използване на потенциала на българските пристанища в Черно море и развитието им като интермодални центрове за транзитните превози на товари от Западна и Централна Европа през Черно море към Азия. Според Бойко Борисов има потенциална възможност за развиване на редовен товарен железопътен превоз Варна – Туркменбаши през Поти, Тбилиси и Баку.
"Реализирането на Транскаспийския газопровод ще даде възможност за доставка на природен газ от Туркменистан за България чрез интерконекторните връзки с Турция и Гърция. Това ще бъде сериозна стъпка за постигането на реална диверсификация на източниците за доставки на газ за страната ни", посочи Борисов по време на срещата в туркменистанската столица Ашхабад, цитиран от правителствената информационна служба.
Бойко Борисов и Гурбангули Бердимухамедов обсъдиха възможностите за задълбочаването на сътрудничеството между България и Туркменистан в областта на енергетиката.
Борисов подчерта важното значение на Туркменистан за енергийната сигурност на Европейския съюз, включително и на България, в контекста на възможността за диверсификация на източниците и пътищата на доставка на природен газ за Европа чрез реализирането на Транскаспийския газопровод. Българският министър-председател изрази и интерес към възможностите за участие на български компании в проучването и добива на нефт и природен газ, както и в изграждането и техническото обслужване на електроенергийната, газова и нефтената инфраструктура на територията на Туркменистан.
От своя страна президентът Бердимухамедов посочи необходимостта от засилване на икономическите връзки и двустранната търговия между двете държави. По думите му, Туркменистан цени изключително високо България и има готовност за засилване на сътрудничеството и инвестициите със страната ни.
Кадри: Правителствена информационна служба
Същевременно министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова и туркменският ѝ колега Чаръй Атаев подписаха Споразумение за сътрудничество между двете държави в областта на строителството и архитектурата.