Той грабна приза заради принос към установяване на демокрацията след Жасминовата революция

 

Нобеловата награда за мир тази година отива при Тунизийския комитет за национален диалог заради неговия принос към установяването на демокрацията в страната след Жасминовата революция през 2011 г.

Още по темата

 

Комитетът се състои от четири организации от Тунис – Тунизийския основен трудов синдикат, Тунизийската конфедерация на индустрията, търговията и занаятите, Тунизийската лига за човешки парва и Тунизийската асоциация на адвокатите.


Организациите представляват различните части и ценности на обществото в страната, в това число работната класа, благосъстоянието, върховенството на закона и човешките права.

 

Комитетът, който присъжда наградата, отбеляза, че организациите не са позволили Тунис, за разлика от други арабски страни като Либия, Египет, Йемен и Сирия, да бъдат обхванати от хаос или да попаднат под властта на нов авторитарен режим.

 

Жасминовата революция се наричат протестите и смяната на властта в Тунис, които започнаха през 2010 г. и поставят началото на т. нар. Арабска пролет. Те водят до свалянето от власт на президента Зин ал Абидин бен Али, който след 23 години се оттегля от власт и напуска страната в началото на 2011 г.

 

Днес е петият ден от т. нар. Нобелова седмица, в която стават известни носителите на престижното отличие.

 

В понеделник беше връчена наградата в категория медицина и физиология, която отиде при трима изследователи за техните открития в борбата срещу маларията и инфекциите, причинени от кръгли червеи.

 

Нобеловата награда за физика беше връчена във вторник на Такааки Каджита и Артър Макдоналд за тяхното откритие на вибрациите на елементарната частица неутриното, които показват, че то има маса.

 

В сряда бяха отличени трима учени, този път в категория химия. Томас Линдал, Пол Модрих и Азиз Санкар спечелиха наградата за тяхното общо изследване върху механизмите за възстановяване на ДНК.

 

Четвъртък беше денят на Нобеловата награда за литература, която отиде при писателката Светлана Алексиевич от Беларус, чиито творби са основани на сбор от различни интервюта и обхващат теми като Втората световна война, Чернобил и войната в Афганистан.

 

Следващия понеделник – 12 октомври, се очаква да бъде даден и призът в категория икономика.

 

Първата Нобелова награда е връчена през 1901 г., пет години след смъртта на Алфред Нобел. Годишните церемонии в Стокхолм и Осло, на които лауреатите получават наградите си, се провеждат на 10 декември – денят на кончината на Нобел.