Проектът ще изследва отблизо Хигс бозоните

Китай ще започне строежа на най-големия ускорител на елементарни частици в света в периода 2020-2025 година, като той ще бъде два пъти по-мощен от Големия адронен колайдер на ЦЕРН, съобщават Франс прес и БТА.

 

"Планът с окончателната концепция ще бъде завършен през 2016 година", заяви директорът на Физическия институт за високи енергии към Китайската академия на науките Ван Ифан.

 

Китайският проект ще изследва отблизо Хигс бозоните. През 2012 година учените с помощта на Големия адронен колайдер успяха да потвърдят съществуването на неуловимата "Божия частица". Китайският ускорител ще бъде в състояние да произвежда милиони Хигс бозони, много повече от стотиците, които генерира понастоящем апаратурата на ЦЕРН, разположена на френско-швейцарската граница. Големият адронен колайдер е с дължина 27 километра, докато китайският му събрат е предвидено да бъде с размери от 50 до 100 километра.


"Големият адронен колайдер генерира Хигс бозони заедно с много други елементарни частици. Нашият проект предвижда една изключително чиста среда в инсталацията, която ще произвежда само Хигс бозони", изтъква Ван Ифан.

 

Китайският ускорител ще генерира осем пъти по-големи енергийни потоци от този на ЦЕРН, който напоследък удвои мощността си, достигайки 13 тераелектронволта.


"Ускорителят на ЦЕРН вече е изчерпал възможностите си относно генерирането на по-високи енергии със сегашните си инсталации. Щафетата ще може да бъде поета от нашия проект", отбелязва Ван Ифан.

 

Разработката на мега ускорителя е започнала в Китай през 2013 година, малко след откриването на Хигс бозона. Възможното място на построяването на научния обект е край пристанищния град Цинхуандао в североизточната част на Китай. Оттук започва и Великата китайска стена, отбелязва агенцията.