Имен ден празнуват Катерина, Кати, Катин, Катина, Катрин

Църквата почита Света Великомъченица Екатерина. Имен ден празнуват Ката, Кате, Катерина, Катеринка, Кати, Катин, Катина, Катица, Катка, Катрин, Катуна, Катуша, Катюша, Катя, Кети, Кина, Кинка; Катинко, Катинчо, Като, Катош, Катул, Катуш, Тина, Тинка (може да са галени и от Христина, Кристина и др.).

 

Света Екатерина (или св. Катерина) живяла в края на III в. и началото на IV в. в Александрия. Родът й бил знатен, царски. Изучила философията, литературата, медицината - най-модерните науки за времето.

 

На този ден жените месят бяла погача, намазват я с мед или рачел и като дават на всички вкъщи да хапнат от нея, излизат на пътя и раздават наред. Който мине, да опита от питата и да почете светицата. А тя да е благодарна и доволна и да ги предпази от болестта шарка, която често ходела по домовете и моряла хората и най-вече децата.

 

Като не можел да победи злините, които го връхлитат, българинът се научил да ги умилостивява с почит, празници, лакомства и добро отношение. Вярвал, че шарката обича повече от всичко мед, казвал й „сладка и медена" и раздавал от сърце от медената погача и за нея самата оставял на прага. Вярвал, че ако го направи, болестта със сигурност няма да прекрачи в къщата. И вярвал, че ако сложи медено кравайче над вратата, то ще стои като верен страж за болести и злини.

 

Ритуалите, свързани с болестта, съвпадат с пиковото време на епидемията - ноември (св. Екатерина) и март (Младенци) - и дават знак за здравите нишки, свързващи жизнения опит и познание с религиозния символ в един празник. В случая - празникът на св. Екатерина.