Какво показват последните данни на социолозите?

 

Според изследване на "Галъп" всеки трети българин е свидетел на корупция. На въпрос „Били ли сте свидетели на корупция в последната една година?” 64% от респондентите са отговорили „не”, а 25% са дали положителен отговор.

 

"В цялото изследване се усеща, че корупцията вече се приема едва ли не като фон на всичко останало. Хората автоматично възприемат всякакви идеи за борба с нея", обясни в "Здравей, България" социологът Първан Симеонов.

 

"Това означава две неща – че им е дошло до гуша и че биха подкрепили всякакво усилие в тази посока”, допълни той.

 

Относно идеята да се проверяват хора, за които в медиите е изтекла информация, че са забогатели незаконно, която е подкрепена от 92% от включилите се в изследването, Симеонов обясни, че очевидно в българското общество назрява необходимостта от подобни действия.

 

74% смятат, че ако има по-големи проверки на имуществото на хора във властта, това ще помогне за намаляване на корупцията. Широко одобрение получават всякакви идеи за борба срещу корупцията - улесняване на изпращането на сигнали, за създаване на единни органи, за нови законодателни мерки и други.

 

Близо две трети от запитаните твърдят, че одобряват основните органи за борба с корупцията, които съществуват сега, да бъдат обединени в един орган. Към момента масовото съзнание не вижда ефективна борба с корупцията и това кара респондентите да смятат, че реформа в тези структури едва ли ще навреди. Затова и над 90% одобряват приемането на специален закон за борба с корупцията по висшите етажи на властта.

 

88% пък подкрепят принципната идея за антикорупционни проверки и на свързани лица. 67% казват „да“ на идеята за ограничаване на контактите на политици и представители на съдебната власт. 77% пък одобряват т.нар. провокация към подкуп.  

 

Огромен процент от интервюираните смятат, че корупцията е широко разпространено явление сред служителите в администрацията и това до голяма степен е резултат също от трайното недоверие на гражданите към българската администрация. Немалка част от хората, които са ставали жертва на корупционна схема или са чували за такава, са били в отношение именно със служители от администрацията.