Този ден се свързва с идването на прелетните птици и с окончателното пролетно пробуждане на природата

 

Благовещение е един от големите пролетни празници. Той е част от Великденския празничен цикъл и винаги се отбелязва на 25 март.

 

Благовещение e празник за всички християни, независимо от традицията и църквата, към която принадлежат. Според Библията на този ден Архангел Гавраил донася на Дева Мария благата вест, че ще роди Иисус Христос. В народните представи този ден се свързва с идването на прелетните птици и с окончателното пролетно пробуждане на природата.

 

Според народните поверия след Благовещение всеки гледа да излиза от къщи сит и с пари в джоба, та ако го закука кукувицата, да бъде през цялата година сит и с пари. Вярва се, че ако някой види най-напред щъркел, който не лети, а лежи или ходи, няма да го сполети добро. Ако мома или момък види най-напред лястовица, три пъти завързва празна кърпа, поставя я на покрива и след три дни по нея гадае какъв (каква) ще вземе.

 

В този ден се извършват дейности с насърчаващо значение, което приписват на празника. Сеят зеленчуци и присаждат плодните дръвчета, за да са "благи", "плашат" овошките, които не дават плод, бележат агнета и ярета, защото се вярва, че по-малко ще ги боли. Пчеларите отварят кошерите и пускат пчелите, за да събират сладък мед. Пробиват ушите на момиченцата, за да им сложат обици. Вярва се, че на Благовещение и най-силната отрова губи своята сила.

 

На обредната трапеза присъстват риба, шарена пита и лучник. Именници на този ден са Благовест, Благовеста, Благой, Блага, Евангелина, Bангел.

 

Десетки миряни дойдоха в столичния храм "Света София" по случай християнския празник. Те се помолиха на Света Богородица за здраве, мир за себе си и близките си. Негово Светейшество българският патриарх и Софийски митрополит Неофит отслужи света литургия.

 

Видео: БГНЕС