Снимка: Shutterstock
Промените бяха публикувани за обществено обсъждане
План за промени в китайското законодателство допълнително ще ограничат достъпа до уебсайтове, които не се одобряват от властта, информира "Франс прес", цитирана от БГНЕС. Предложените нови правила идват в момент, в който Китай увеличава цензурата и принуждава медиите да следват все по-плътно правителствената линия.
Промените бяха публикувани за обществено обсъждане от министерството на индустрията и информационните технологии миналата седмица. Те въвеждат нови правила за употребата на т.нар. "домейн имена" – фактическите интернет адреси на страниците.
В най-строгия възможен случай правителството ще може да „цензурира всеки домейн адрес, който не е регистриран в Китай. Само одобрените от властите домейн имена ще бъдат позволени, а тези които не са регистрирани в Китай при новите регулации ще са де факто блокирани”, заяви Локман Цуи, експерт по интернет политиките от Китайския университет в Хонк Конг.
Нарушителите ще бъдат глобявани с до 30 000 юана (4600 долара). Не е ясно дали правилата ще важат за всички сайтове, които са хоствани извън Китай, но са достъпни в страната или само на тези в местни сървъри.
Някои китайски новинарски източници, сред които свързания с комунистическата партия „Глобал Таймс”, съобщиха, че регулациите ще засегнат чуждестранни компании като „Майкрософт” (Microsoft) и „Епъл” (Apple), които имат сървъри за услугите си в Китай.
Новите правила включват условието домейн имената да не „застрашават държавната сигурност”, „издават държавни тайни” и да не „накърняват националната чест”.
Според професор Кан Кайли от Пекинския университет за пощи и телекомуникации, регулациите целят т.нар. „Голям файъруол” на Китай ограничава достъпа до определени чуждестранни страници като „Фейсбук” и „Гугъл”. Ограниченията върху домейн имената целят по-добрата му ефективност според професор Кен Кайли от Пекинския университет за пощи и телекомуникации.
Правилата ще са обект на публичен дебат до 25 април. Предишни противоречиви китайски закони и регулации са били сериозно променяни, в случай че бъдат силно критикувани.