„Синове на турската държава, в Анкара и Истанбул започна преврат", гласяло съобщението

В Турция дойде ред и на полицаите. След съдиите и военните, държавата започна прочистване в редиците на полицията. Над 8 хиляди полицаи са уволнени или със спрени права да изпълняват служебните си задължения.

Подозрението е, че са участвали или подпомагали опита за преврат. Чистката в полицията идва, след като над 6 000 съдии, офицери в армията и редови войници бяха арестувани.

Същевременно прездентът Реджеп Ердоган започна да говори за връщане на смъртното наказание. То беше отменено преди 12 години, но според Ердоган народът искал да бъде върнато в сила.

Междувременно стана ясно, че в нощта на преврата всички в Турция получили съобщение на мобилните си телефони. Съобщение, което ги призовава да излязат на улицата и да се изправят срещу военните. 

„Синове на турската държава, в Анкара и Истанбул започна преврат. Има атаки срещу нас, ние трябва да излезем на улицата и да спасим държавата си”, цитира Кахар.
 
Милиони излизат и се изправят срещу танковете. Христо Копано обаче отказва да излезе, въпреки призива на държавата за съпротива. 
 
По темата
„Не са призовавали към боеве, а само да излезем. Но аз отказах, защото не знаех какво се случва точно и не исках да участвам в това”, заявява Христо Копано. 
 
А това, което се случило, след като хората излезли на улицата, било страшно
 
„Хората взеха танковете, свалиха военните, полицаите ни помогнаха”, разказва Кахар.
 
„Нормално беше да се излезе на улицата, но не беше нормално да се режат гърла на военните и да се крещят религиозни призиви”, коментира Хулей.
 
Той не подкрепя Ердоган и политиката му. Според него обединението на хората срещу преврата, е използвано от управляващите, за да спечелят повече власт. 
 
„За него това беше перфектната ситуация, защото сега той е по-могъщ от всякога. Сега религията ще вземе властта над цяла Турция, защото Ердоган има цялата сила и ние ще се изправим срещу много лоши времена, които се задават”, смята Хулей.
 

„Аз подкрепям държавата си, това няма общо с политиката или с Ердоган.  Това е за демокрацията, аз подкрепям демокрацията”, заявява Кахар.

 
 Никой не знае какво точно се случва с Турция в момента. Христо Копано споделя, че никога досега не е ставал свидетел на подобна ситуация.
 
А най-неразбираеми, за много хора, са митингите, прераснали в политическа кампания със скара, сцена и агитационни песни 
 
„Не може да останем в домовете си сега, защото не е свършило всичко, може да ударят пак”, заявява Кахар. 
 
„За мен това не е нормално и трябваше да има траур, поне за цивилните, които загинаха”, смята Христо Копано.
 
А за цивилните, които загинаха, почти никой не говори. Знае се само, че жертвите са близо 300. Информация за това кои са те липсва. 
 
Митингите ще продължат до края на седмицата.