Рисковете за деца и бебета са големи

Палмовото масло намира широко приложение в хранително-вкусовата промишленост заради това, че е по-евтино.

„Този спестен разход за суровина ще рефлектира в многократно по-високи разходи за обществено здраве и от държавните бюджети, и от джоба на потребителите“, коментира Момчил Неков по време на обсъждане на доклад относно палмовото масло късно снощи на пленарната сесия в Страсбург. 

По темата

„Изкушени от по-ниската стойност на продукта, потребителите с по-ниски доходи стават неволна жертва на тази подмяна на реални млечни съставки с растителни. В името на общественото здраве на българина призовавам Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) за бързи стъпки в насока забрана на използване на суровината в хранително-вкусовата промишленост“, допълни българският евродепутат.

„Смятам за стряскащи информациите, че палмовото масло се използва в производството на детски и бебешки храни”, казва още Неков.

Според оценки на експерти около 50% от всички храни в Европейския съюз съдържат палмово масло. Европейският орган по безопасност на храните публикува информация, че продуктът е канцерогенен и генотоксичен. Порочните практики явно са предприети от недобросъвестни производители, но за това трябва да се намеси Европейската комисия и да забрани използването на суровината в хранително-вкусовата промишленост, смята Момчил Неков.

За миналата година в България са внесени над 46 хиляди тона палмово масло. От тях над 12 хиляди тона са влезли в хранителната верига. Суровината намира приложение и в производството на био горива. 

За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК. Там очакваме и вашите коментари.