21,7% заявяват, че няма да гласуват

ГЕРБ, БСП, Обединени патриоти и ДПС влизат в Народното събрание, ако изборите за парламент бяха днес.

Това сочат данните от национално представително проучване на агенция „Барометър България“, направено два месеца след последните избори за народни представители и две седмици след сформиране на новото правителство на ГЕРБ и ОП.

„Барометър България“ реализира анкета сред 968 пълнолетни български граждани в периода 16-18 май 2017 г. чрез интервю по телефона.

21,7% от заявяват твърдо, че няма да гласуват.

На въпрос ,,Ако изборите за български парламент бяха днес, за коя политическа партия бихте гласували?“, анкетираните, които са заявили, че ще гласуват, дават следните отговори:

ГЕРБ – 34,2%

БСП – 27,6%

Обединени патриоти – 11,2%

ДПС – 8,6%.

Партия Воля, която в момента е парламентарно представена, биха подкрепили 2,2% от анкетираните. При така декларирана подкрепа, ако изборите бяха днес, формацията нямаше да попадне в Народното събрание, коментират социолозите на "Барометър".

В рамките на 1,3-1,9% е подкрепата за Реформаторския блок, „Да, България“, „Нова република“, АБВ. Твърдо под 4 % остава подкрепата за формацията на Лютви Местан ДОСТ, като за нея биха гласували 1%.

ГЕРБ повишава с малко своята подкрепа, сравнено с предходно изследване на „Барометър България“. Според агенцията това вероятно се дължи на факта, че управляващата партия акумулира традиционен конформистки вот, наблюдаван като декларативна подкрепа от избирателите винаги в началото на ново управление.

Увеличава се подкрепата и за Патриотите. Техните избиратели са оценили положително ролята им за отстраняване на ДПС от властта и като балансьор в българския политически живот. Доверието към ОП най-вероятно е свързано и със заслугата им за увеличение на минималната пенсия веднага с близо 1/4 при сформиране на правителство и управленска програма, смятат социолозите.

ДПС затвърждава позиции в рамките на традиционния си електорат. Очевидно и след изборите не се наблюдава преливане на подкрепа от привържениците на ДПС към ДОСТ, която се свързва с прокарване на турско влияние у нас, коментират от агенцията.

Десните партии поотделно печелят симпатиите на между 1,7-1,9% от анкетираните. Не е ясно дали, ако те се съюзят, един нов десен субект би акумулирал достатъчно електорална нагласа са прескачане на 4-процентната бариера за представяне в парламента, смятат от "Барометър".