Според законодателни изменения президентът няма да има право да назначава високопоставени прокурори

Опитите на Румъния да внесе реформи в правосъдната си система могат да навредят на усилията на страната да се бори с корупцията, твърдят от Европейската комисия, информират "Франс прес" и БГНЕС.

Според измененията, представени миналата седмица от правосъдния министър Тудорел Тоадер, президентът вече няма да има право да назначава високопоставени прокурори, включително и такива, които са част от Националната дирекция за борба с корупцията (НДБК). Те предвиждат ограничаване на правомощията и на самата НДБК, спирайки я да разследва магистрати.

ЕС предприе действия срещу Полша заради съдебната реформа

„Притесняваме се за начина, по който това предложено законодателство може да се отрази на независимостта на съдебната система“, заяви представителката на ЕК Ангела Кристя от Букурещ.

Румъния се присъедини към ЕС през 2007 г. и през последните години се радва на висок растеж. Но както Брюксел, така и Международният валутен фонд оказаха натиск на страната за засилена борба с корупцията.

Протест срещу промяна в Закона за съдебната власт

Кристя предупреди да не се допускат „действия, които подкопават прогреса, който е постигнат, или които смекчават дефиницията за корупция“. 

Дясноцентристкият румънски президент Клаус Йоханис също разкритикува реформите на съдебната система, предложени от социалдемократическото правителство, определяйки ги като атака срещу върховенството на закона. 

За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК. Там очакваме и вашите коментари.