ЕК предупреждава общо 11 страни-членки, че техните икономики са прекалено уязвими към външни обстоятелства

Еврокомисията призова Италия да ускори реформите, информира "Франс прес", цитирана от БГНЕС. Комисията, която е изпълнителната власт на ЕС, която наблюдава състоянието на националните икономики, предупреждава общо 11 страни-членки, че техните икономики са прекалено уязвими към външни шокове, но всички погледи са върху Италия, където популисти проведоха кампания за игнориране диктата от Брюксел.

В анализа си на националната икономика за половин година комисията призна, че държавите от ЕС са задействали амбициозни реформи, но предупреди, че някои от тях все още трябва допълнително да поправят публичните разходи.

ЕК ни извади от списъка със силно дисбалансираните икономики

Според анализа европейската икономика нараства силно, като предлага на страните шанс да прокарат още повече промени, за да предотвратят криза, ако нещата се влошат.

Италия, заедно с Кипър и Хърватия, се намира под лупата на ЕС за "прекомерни дисбаланси", което изисква допълнителни усилия за реформи, коментират от Еврокомисията.

"Течащото в момента възстановяване на Италия предлага шанс за засилване на инерцията на реформата", коментира комисията в доклад от 50 страници за страната.

Юнкер обяви ключово разместване по върховете на Еврокомисията

Осем северноевропейски страни, начело с Холандия, заявиха, че ще се противопоставят на по-нататъшната икономическа интеграция на ЕС, без първо да се гарантира, че страните спазват съществуващите правила. По-силният икономически и паричен съюз "започва с осъществяването на структурни реформи и спазването на Пакта за стабилност и растеж", твърдят осемте, които се позовават на фискалните правила на ЕС.

По много причини България, Франция, Германия, Ирландия, Холандия, Португалия, Испания и Швеция са останалите осем държави, които трябва да се занимават с икономическата политика, коментира комисията.

За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК.  

 

Редактор: