"При температури между 18 и 25 градуса е най-ниската сърдечносъдова смъртност", поясни доц. д-р Сотир Марчев

15 градуса разлика в температурите у нас ден след ден. Ако до вчера не излизахме без връхна дреха, от днес вече отново става горещо. В неделя пък предстоят магнитни бури. Сриват ли климатичните промени здравето ни?

Завръща ли се слънцето?

„При температура между 18 и 25 градуса е най-ниската сърдечносъдова смъртност. При горещините на повечето хора кръвното спада, а това значи по-малко инфаркти и инсулти”, обясни в „Здравей, България” кардиологът доц. д-р Сотир Марчев.

По думите му лятото е добрият период за сърдечноболните. Сега е времето за повече движение и пътешествия.

Трябва ли да поскъпнат бездимните електронни цигари?

„Като кардиолози убеждаваме нашите пациенти да спрат цигарите, а не да ги сменят с електронни или бездимни”, коментира още доц. Марчев.

„На хората, които не могат да спрат да пушат, им препоръчваме никотино-заместваща терапия. Това са лепенки и хапчета. Електронните цигари са третото най-добро нещо. В тях има никотин, който се изпарява и се вдишва само той. Никотинът причинява пристрастяване, но не и рак. Проблемът е, че за да се изпари, има допълнителни субстанции, чийто дългосрочен ефект върху здравето не е ясен”, поясни още кардиологът.

ОБРАТ: ГЕРБ няма да оттегли законопроекта за акциза на бездимните цигари

Той бе помолен да коментира и спрените лекарства, в които се твърди, че има вредни субстанции.

„Спрени са някои партиди на някои лекарства, за които има съмнение, че съдържат микроскопични дози замърсяване с нитрозамини, коит,о дадени в огромни дози на гризачи, могат да им причинят рак. Затова те са спрени до изясняване на ситуацията, а не са дадени за унищожаване, поясни доц. д-р Сотир Марчев.

Професор по фармакология: Ползите от валсартана са повече от рисковете

Той препоръча на хората да четат опаковките на лекарствата за наличието на валсартан. Ако такъв липсва, няма от какво да се притесняват.

За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК.