БСП с предложения към властта

България ще получи общо 13,9 млн. евро за борба с чумата. Първият транш ще бъде от 2.9 милиона евро по Плана за превенция на заболяването Африканска чума по свинете за 2018-2019 година от Европейската комисия. Това стана ясно по време на среща между министърът на земеделието, храните и горите Десислава Танева и европейският комисар по здравеопазване и безопасност на храните Витянис Андриукайтис в Брюксел, съобщават от Министерството на земеделието, храните и горите. Половината от тези средства ще ни бъдат предоставени авансово за покриване на съответните разходи.

Пети ден продължава протестът на пътя Ямбол-Сливен (СНИМКИ)

Министър Танева забрани лова в районите с чума

Над 95% от прасетата в лични стопанства в Смолянско вече са умъртвени

Министър Танева запозна еврокомисаря с предприетите мерки по отношение на личните стопанствата и малките ферми, при които липсва биосигурност. Тя информира, че голяма част от населението доброволно е усвоило месото от животните, които не са регистрирани във ветеринарните служби и на практика са незаконни. „Тъй като хората станаха съпричастни и участват в борбата с АЧС, ние ще предложим превенционен план. Ще предприемем действия насочени към подкрепа за изграждане на биосигурност, репопулация и регистрация на обектите“, каза министър Танева. Андриукайтис бе категоричен, че Комисията подкрепя легалните производители с мерки за биосигурност и регистрация, без значение дали са малки или големи. Той призова да не се политизира с темата, а да се действа единно.

Двамата се обединиха около мнението, че за ограничаване и предпазване от заболяването, е необходимо при отглеждането на домашни свине да се спазват съответните мерки за биосигурност без значение на типа стопанство. Еврокомисарят по здравеопазване и безопасност на храните акцентира и върху отговорността на страната ни за недопускане навлизането на заболяването в съседните страни.

От срещата стана ясно, че от 21 септември до началото на октомври ни предстои одит от ЕК по мерките, които държавата прилага за справяне с АЧС. От този одит зависи и съ-финансирането, което ще получим и финансовата подкрепа на действията, които прилагаме. Всичко това е под условие, че ние строго изпълняваме европейското законодателство.

Към 31 юли 2019 г., страната ни е заявила 11 милиона евро, които ще могат да се ползват като компенсация за вече ликвидирани огнища на АЧС в свинекомплексите. Министър Танева получи уверение, че отговор за това искане ще получим в рамките на 30 дни.

„Истината е, че за да се предпазим, да ограничим щетата оттук насетне, всяко отглеждане на домашни свине, без значение в какъв тип стопанство е, трябва да е при съответните мерки за биосиурност, за да не разпространяваме заразата. Изрично комисарят постави темата, че под нас е Гърция, до нас е Македония, Сърбия, което в крайна сметка се отразява на нашата държава като подкрепа по различни програми”, обясни земеделският министър.

Междувременно заместник-министърът на земеделието Янко Иванов призова въпросът с африканската чума по свинете да не бъде политизиран. "Той засяга националната икономика и сигурност и тук политически заигравки не бива да има", каза Иванов, цитиран от Агенция „Фокус“.

Заместник-министърът благодари на стопаните на животни, които са отговорили на призивите на министерството и доброволно са заклали и оползотворили своите животни. „За това ние ще им предоставим финансова подкрепа, за да могат да почистят дворовете и в следващ момент да ги населят отново“, обясни той.  

Янко Иванов отрече твърденията на БСП, че няма ветеринарно-медицинско обслужване: „Това не е истина. Ние имаме 1100 ветеринарни лекари, частно практикуващи, с които държавата в лицето на БАБХ има договор“.Той увери, че ветеринарно-медицинско обслужване има във всяка точка на България.

Заместник-министър Иванов коментира като нормален пика на африканската чума по време на лятото: „Вирусът на африканската чума продължава да се разпространява и това не е изненада, защото сега е точно сезонът на заразата“, обясни той.

Иванов увери, че необходимите мерки са взети. „Тези мерки, за които ние говорим, не са измислени от нас, не са приумица, това са международно утвърдени мерки от Световната организация по здравеопазване на животните и това са мерки, които са залегнали в европейските регламенти и директиви, които касаят контрола и ликвидирането на африканската чума по свинете“, допълни още той.

В същото време от БСП поискаха с парите от бюджетния излишък да се определи фонд и на пазарни цени да се изплатят умъртвените прасета на хората. Корнерия Нинова отправи и конкретни предложения към премиера Бойко Борисов. 

БСП: Чумата се разраства, а в МС се срещат с футболен клуб

„По-тревожното е, че и днес, когато трябва да се действа активно, това не се прави. Има едно усещане за хаотични действия. Всички българи ще пострадат от тази ситуация. Икономиката, защото както и еврокомисарят прогнозира – целият отрасъл свиневъдство ще си замине. Всеки ще плати социална цена, защото виждате, че цените на месото тръгват нагоре. Ще се увеличи вносът и цените ще ударят по джоба всеки българин и всеки потребител”, заяви Нинова.

 

Новините на NOVA - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК.