Той ще се изучава като втори чужд език

Обучение по български език като втори чужд език стартира в Истанбулския университет от тази есен. Вече има шестима записани студенти, съобщават от Министерството на образованието и науката.

Момчетата нямат български корени, но искат да помогнат на страната си в разширяването на икономическите връзки с България. Бъдещите българисти се запознаха със заместник-министър Деница Сачева, която беше на посещение във висшето училище. От нея те получиха първите си учебници по български език и книги от български поети и писатели.

Вълчев: Романът „Под игото” не трябва да бъде променян

Заместник-министърът разговаря с ректора проф. Махмуд Ак. Двамата обсъдиха възможността да бъде разкрита специалност „Български език и литература" в Катедрата по славянски филологии, като идеята се подкрепя от Факултет „Хуманитарни науки". Беше постигната договорка в библиотеката на Истанбулския университет да бъде разкрита и българска секция с литературни произведения.

„Предложих още да се разширяват хоризонтите на сътрудничеството не само в областта на българистиката, културологията, историята, но и в научните изследвания. Това е област, в която можем да направим сериозни крачки напред“, заяви заместник-министър Сачева, цитирана от БГНЕС.

МОН ще бори неприсъствието на студентите със Стратегия за висшето образование

Тя припомни, че Софийският университет наскоро спечели голям проект на Европейската комисия за разкриване на Център за анализ на големи данни. „Това е изключително модерна територия, в която се пресичат много общи интереси, особено когато става въпрос за две съседни държави. Научните изследвания в областта на анализа на големи данни е от взаимен интерес“, посочи тя. 

Новините на NOVA - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook

Редактор: Красимира Кръстева