Междувременно Винник продължава да се лекува в атинска болница

Гърция ще екстрадира във Франция руснак, който е заподозрян, че е изпрал милиарди долари в криптовалутата биткойн, предаде БНР. Решението е взето от правосъдния министър.

Александър Винник е предполагаем организатор на група за изпиране на биткойни в размер на $4 млрд. Той е един от седемте руснаци, арестувани през настоящата година по обвинения в киберпрестъпления и в САЩ.

Върховният съд на Гърция разчисти пътя за екстрадицията на Винник в САЩ през декември 2017 година. Но окончателно решение къде да бъде екстрадиран - дали в САЩ, или във Франция - трябваше да бъде взето от гръцкия министър на правосъдието, който се намесва за разрешаване на конкурентни искания за екстрадиция. Подобни искания бяха отправили С, Франция и дори Русия.

Майк Помпео: Европа трябва да постави сигурността на 5G на първо място

"Министърът на правосъдието Костас Цирас реши, че 40-годишният Винник трябва да бъде окончателно екстрадиран във Франция", посочи официален гръцки служител.

В министерското решение се споменава, че втора дестинация за евентуалната му екстрадиция трябва да бъдат САЩ и последната Русия. Това означава, че когато приключи със съдебното производство във Франция, той може да бъде екстрадиран в САЩ. Властите там обвиняват Винник в стартирането на BTC-e - борса за дигитални валути, използвана за търговия с биткойн с цел улесняване на престъпления, вариращи от компютърно хакерство до трафик на наркотици от 2011 година насам. Самият руснак отрича обвиненията, посочвайки, че технически консултант на борсата BTC-e, а не е неин оператор.

След ареста му в селище в Северна Гърция, Москва също поиска той да бъде върнат в Русия. Винник се съгласи да бъде върнат в Русия, където е издирван за по-малки обвинения за измама в размер на 10 000 евро.

Той обжалва решение на Върховния съд на Гърция, че трябва да бъде екстрадиран в САЩ, но Върховният съд отхвърли жалбата му.

Междувременно Винник продължава да се лекува в атинска болница заради здравословни проблеми след гладна стачка през ноември 2018 година, продължила 88 дни.