В атмосферата на KELT-9b се разпадат молекулите на водорода

Учените откриха екзопланетата KELT-9b, която принадлежи към класа „горещ Юпитер“. Тя е толкова гореща, че в атмосферата й се разпадат молекулите на водорода. Това е най-горещата екзопланета, открита до момента, съобщава БГНЕС. 

Масивните газови гиганти, наречени „горещи Юпитери“, са планети, които са твърде близо до своите звезди, което прави невъзможно каквато и да било форма на живот на тях. Новите наблюдения показват, че атмосферата им е толкова гореща, че в нея протичат реакции, които са необичайни за планетите, но по-скоро характерни за звездите.

Една от тези планети - KELT-9b - тежи почти три пъти повече от Юпитер и обикаля около звезда, разположена в съзвездието Сигнус на разстояние 620 светлинни години от Слънцето. Тя е открита през 2017 г. Планетата е толкова близо до своята звезда, че периодът на една обиколка или една звездна година на нея е равен на 1,48 земни дни. Температурата на повърхността й достига 4300 градуса по Целзий. Тоест тази планета е по-гореща дори от някои звезди. Температурата й е толкова висока, че дори и молекулите на водородния газ не могат да съществуват там, като връзките във които се късат. Но през нощта, когато температурата е по-ниска, тези молекули могат да се образуват отново. Тези процеси са известни като дисоциация и рекомбинация.

Екзопланета може да стане втори дом за цялото човечество (СНИМКИ)

Според учените дисоциацията и рекомбинацията са най-вероятният механизъм за балансиране на атмосферата на „горещия Юпитер“, защото ако атомите не се разпадат и след това не се съединяват отново, скоростта на вятъра в атмосферата би била огромна.

"Ако дисоциацията и рекомбинацията на водорода ги нямаше, на планетата щеше да има много бързи ветрове - до 60 километра в секунда", твърди авторът на изследването на НАСА Меган Мансфийлд от Чикагския университет.

Изследователите отбелязват, че подобни процеси са наблюдавани и при други „горещи Юпитери“.