Това са установили британски климатолози

Британски климатолози установиха, че почти цялата полярна ледена шапка може да изчезне напълно през лятото до 2035 г., изучавайки състоянието на Арктика през последния междуледников период, съобщават ТАСС и БТА.

„Знаем, че Арктика се променя значително под влиянието на глобалното затопляне. Проучвайки какво се случи с него през последния топъл период от историята на Земята, започнахме по-добре да разбираме какво ще се случи в близко бъдеще. Самата възможност, че до 2035 г. Арктика може да остане без ледена покривка, трябва да принуди човечеството да се бори активно с глобалното затопляне ", заяви палеоклиматологът Луиз Симе.

Учени прогнозират катастрофално повишаване на морското ниво

Климатолозите вече не се съмняват, че глобалното затопляне съществува и че коренно ще промени лицето на планетата, ако повишаването на температурите не бъде задържано на около 1,5 градуса по Целзий. Първите и основни жертви на този процес ще бъдат полярните райони и планинските ледници.

Температурата там вече се е повишила с 4-9 градуса по Целзий в сравнение с предишните векове, което необратимо ще доведе до забележимо намаляване на площта им и освобождаване на големи територии на Антарктида и Арктика от лед.

Сайм и нейните колеги са стигнали до извода, че това ще се случи дори по-бързо, отколкото сега очакват учените, като анализират как лицето на Арктика се променя преди около 125 хиляди години. Тогава средните годишни температури на Земята са по-високи от прединдустриалните стойности с около 1-2 градуса по Целзий, а нивото на водата в океана е с 10 метра по-високо от сега.

Климатолозите все още не могат да кажат със сигурност какво е причинило този период на затопляне и защо почти цялата територия на Арктика по това време е била без лед.

Специалисти от Британския антарктически институт намериха отговора на този въпрос, като създадоха най-детайлния модел на арктическия климат. За целта те взимат предвид как различните сезонни и метеорологични процеси влияят върху количеството топлина, погълната от ледниците, водата и почвата в Арктика.

ЛЕКАР НА КРАЯ НА СВЕТА: Кой се грижи за полярниците на най-студеното място на света?

Изчисленията им показаха, че в междуледниковата епоха почти цялата ледена покривка на Арктика изчезва до август-септември. Причината за това е, че появата на много надледни езера от стопената вода рязко намалява отразяващата способност на леда, което води до бързото му нагряване, образуването на още по-голям брой водни басейни и рязко ускорение на топенето на арктическата ледена шапка.

Подобни процеси, както показват новите изчисления на изследователите, могат да започнат на Земята още през 2035 г., когато температурите в Арктика ще се доближат до показателите, характерни за началото на последната междуледникова епоха. Така полярната ледена шапка може да изчезне почти половин век по-рано от предвижданото в предишни климатични модели.

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за информационния бюлетин на nova.bg ТУК, за да получавате най-важните новини от деня на електронната си поща.