Държавният глава проведе среща с представители на Американския Конгрес

Американски конгресмени и сенатори с подкрепа за борбата с корупцията у нас. На среща с президента Румен Радев бяха обсъждани и санкционираните българи и фирми по закона "Магнитски". 

Два часа продължи срещата на върха на инициативата "Три морета". Страната ни като домакин посрещна в НДК президентите на девет държави. Днес държавните лидери се разбраха и подписаха декларация, съгласно която държавите между трите морета - Адриатическо, Байлтийско и Черно, ще работят за по-тясно сътрудничество в сферата на инфраструктурата, енергетиката, икономиката, науката и иновациите. След разговорите президентът Радев и още трима негови колеги дадоха пресконференции, в които очертаха приоритетите си за следващите месеци.

"България се стреми да привлече повече инвестиции от САЩ в областта на информационните технологии и иновациите. САЩ е един от технологичните лидери в света и успешните двустранни партньорства в сферите с висока добавена стойност следва да бъдат надградени". Това заяви президентът Румен Радев на среща с делегация от Конгреса на САЩ, водена от сенаторите Бен Кардин и Роджър Уикър и конгресмен Джо Уилсън. Разговорът се проведе в рамките на Шестата Среща на върха на Инициативата „Три морета“, съобщават от президентството. Българският държавен глава е домакин на международното събитие, в което участват президенти и ръководители на делегации от 12-те държави участнички от ЕС и стратегическите партньори – САЩ, Европейската комисия и Германия. Форумът се провежда на 8 и 9 юли в Националния дворец на културата в София.

Радев: Високо ценим подкрепата на партньорите ни САЩ, Германия и ЕК (ВИДЕО+СНИМКИ)

Представителите на Конгреса изразиха пред българския държавен глава последователната подкрепа на САЩ за „Три морета“, включително за Инвестиционния фонд на Инициативата. Те откроиха и приноса на „Три морета” за енергийната диверсификация в региона и за развитието на инфраструктурната свързаност между страните от Централна и Източна Европа, което има своето значение за устойчивото развитие на обединена и просперираща Европа, съобщават още от пресцентъра на президентството. 

Двустранното партньорство в борбата с корупцията, също обсъдено по време на срещата. „Наложените от САЩ санкции по Глобалния закон „Магнитски“ на  български граждани и компании са ясен знак в подкрепа на стремежа на гражданското общество за постигане на реални резултати в утвърждаването на върховенството на правото", подчерта президентът Радев.

 

 

„Корупцията е враг на добрите управленски практики и на демокрацията“, изтъкнаха представители на Конгреса на САЩ. Те поставиха и въпроса за състоянието на медийната среда в България, която в международната класация на „Репортери без граници” за медийна свобода заема 112-о място. По думите на държавния глава, свободата на медиите е един от фундаментите на демокрацията и е необходимо пълното изсветляване на финансирането на медиите в страната, особено по отношение на получаваните средства от държавни институции и по линия на европейските фондове. Съществува пряка зависимост между високите нива на корупция в дадена страна и липсата на медийна свобода, подчерта още президентът.

Двустранното партньорство в сферата на киберсигурността и отбраната също бе обсъдено по време на срещата.

Партньорство между страните на "Три морета" ще има и в областта на енергетиката, образованието, науката, иновациите. Само за тази година има 90 проекта.

А на финала на форума страната ни предаде щафетата на председателството в ръцете на Латвия.

За да остане в историята страната като домакин на шестата среща на върха четирима президенти валидираха заедно пощенска марка.