Притеснителни са координираните атаки между ГЕРБ и ДПС, в които се включва и ИТН, срещу служебните министри, смята още тя

„Третият мандат може да бъде реализиран единствено и само чрез съгласие между ИТН, ДБ, „Изправи се БГ! Ние идваме!“ и БСП. Без участието на „Има такъв народ“ в разговори и без консенсус няма как да има правителство с третия мандат. Ще се носи отговорност защо към рисковете пред страната – бежанска криза, миграционен натиск, COVID-вълна, ръст на цените на хранителните продукти, тока, водата и парното, ще се добави и институционална криза". Това заяви председателят на парламентарната група „Изправи се БГ! Ние идваме!“ Мая Манолова преди заседанието на Консултативния съвет по национална сигурност (КСНС).

„Самостоятелни акции и заявки биха навредили. Става дума за съгласие и абсолютно техническо определяне на мандатоносителя", допълни тя относно третия мандат.

Започна заседанието на Консултативния съвет за национална сигурност

„ГЕРБ и ДПС, а и ИТН със заявката си, че няма да участва в правителство с третия мандат, тласкат страната към политическа и институционална криза. Без редовно правителство няма стабилност, която е един от елементите на националната сигурност. Притеснителни са и координираните атаки между ГЕРБ и ДПС, в които се включва и ИТН срещу служебните министри. Включително атаката на ГЕРБ пред Конституционния съд на указа на президента за назначаването на служебния кабинет", заяви Манолова.

Петков за казуса с гражданството: Атака за добре свършената работа

„Сериозни притеснения от това политическата криза да премине в институционална създава и нежеланието на партиите да се включат в актуализацията на бюджета. Необходимо е съгласие поне по тази тема, така че да могат да бъдат решени проблемите на гражданите със сигурността, здравето, работата и парите и да не се поставя под риск функционирането на основни системи, като здравната, социалната, системата за сигурност, подкрепата за бизнеса", каза още Манолова. 

„Информацията, представена от служебното правителство, показва, че има събрани приходи в повече. Очакването е до края на тази година да се съберат над 2 млрд. лв. повече. Трябва да се даде възможност на служебния кабинет тези пари да бъдат насочени в секторите, в които има най-голяма нужда от тях. Възрастните хора очакват актуализация на пенсиите, трябва да има социални плащания за личните асистенти и за уязвимите групи. Мигрантска криза също изисква допълнително финансиране за гранична полиция, възстановяване на съоръжението по границата, подготовка на бежанските центрове и лагери", посочи тя.