Продажбите на традиционната напитка са паднали за първата половина на 2021 година

Продажбата на дребно на водка през първата половина на 2021 г. е намаляла с 4% в сравнение със същия период на миналата година и съставлява 344 млн. литра. Информацията по този въпрос е публикувана от бизнес изданието РБК, което се позовава на данни от Националната рейтингова агенция.

По данни на агенцията, в сравнение с първата половина на 2019 г., продажбата на водка е намаляла с 3%. Изследователската компания GfK, която отчита покупките на около 20 000 руски домакинства, е регистрирала по-значително намаляване на продажбата на водка с почти 8% в сравнение с първата половина на 2019 г., пише изданието. Според същата компания, делът на домакинствата, купуващи водка, неизменно се снижава от 2016 г. насам. В същото време средното потребление на семейство остава стабилно – почти 6,5 литра водка годишно.

Злоупотребата с алкохол съкращава живота средно с една година

Според анализаторите на НРА, миналата година продажбата на водка е била подкрепена от пандемията. Обявените неработни дни поради COVID-19 и увеличеното търсене на дезинфектанти допринесоха за увеличаване на продажбите. Така през първата половина на 2020 г. са продадени 360 млн. литра срещу 357 млн. литра за периода януари – юни 2019 г.

От НРА са на мнение, че за намаленото търсене определена „заслуга” имат мерките на държавното регулиране - високите акцизи и ограниченията за търговията и рекламата. Отбелязва се, че цените на водката продължават да нарастват по-бавно в сравнение с тези на останалия алкохол. Акцизът върху водката, обаче, се индексира годишно с 4%, а минималната изкупна цена за етилов алкохол от хранителни суровини се е увеличила с 16%. По оценки на НРА увеличението на акциза ще доведе до увеличаване на средните цени на водката с около 1,5% годишно в средносрочен план. С увеличаване на цената на водката нейното потребление спада, а търсенето се измества към нелегални продукти, пише изданието.

Учени създадоха водка, която не предизвиква махмурлук

По информация на Съюза на производителите на алкохолни напитки, около 35% от концентрирания алкохол, който консумират руснаците, е произведен нелегално, тъй като в Русия се начисляват едни от най-скъпите акцизи в света.

Според анализаторите на НРА, за намаленото потребление на водка играе роля и нарасналия брой на хората, които са решили да водят здравословен начин на живот.

АЛКОХОЛЪТ И ЖЕГИТЕ: Кои напитки са опасни за здравето ни?

Съгласно прогнозите на НРА, през 2021 г. продажбите на дребно на водка може да спаднат до 732 милиона литра, като се има предвид стабилността на потреблението на напитката на глава от възрастното населението и демографската структура, а до 2024 г. те могат да спаднат до 720 милиона литра. 

Източник: БГНЕС