Това ще е най-голямото увеличение на разходите за отбрана от три години насам

В последния ден от годишната сесия в Пекин, Общокитайското събрание на народните представители (ОСНП) одобри значително увеличение на военните разходи на Китай, съобщи ДПА. В присъствието на близо 3000 делегати, мнозинството от законодателния орган одобри икономическите политики на правителството заедно с проектобюджета, който предвижда рязко увеличение средствата за отбрана със 7,1 на сто. Това е най-голямото увеличение на разходите за отбрана от три години насам. Очаква се общите разходи да нараснат само с 3,9 процента.

Това се случва на фона на заплахите от страна на комунистическото ръководство към демократичен Тайван и териториалните спорове на Китай със съседите му в Южнокитайско и Източнокитайско море, отбелязва агенцията.

По време на годишната сесия официални лица потвърдиха геополитическите амбиции на Китай по отношение на Тайван. Комунистическото ръководство в Пекин гледа на острова като на част от своята територия, макар че от 1949 г. Тайван се управлява отделно от континенталната част на Поднебесната империя.

Нарастващото напрежение между Китай, Тайван, Съединените щати и Япония поражда опасения на фона на руската инвазия в Украйна.

Няколко бивши високопоставени американски служители посетиха Тайван миналата седмица, за да изпратят сигнал за подкрепата на САЩ на фона на кризата в Украйна. САЩ са поели ангажимент за укрепване на отбранителната способност на Тайван и доставят оръжия на Тайпе. Предишните американски администрации оставиха открит въпроса дали ще се притекат на военна помощ на острова в случай на нападение, за да възпрат Пекин. Но през октомври президентът на САЩ Джо Байдън заяви, че САЩ имат "задължението" да го направят.

Въпреки многото икономически несигурности, включително тези, причинени от войната на Русия в Украйна и пандемията от коронавируса, делегатите на годишната сесия на китайския парламент одобриха цел за икономически растеж от 5,5  на сто, което е над прогнозираните от Международния валутен фонд (МВФ) през януари 4,8 процента.

Премиерът Ли Къцян заяви, че иска да намали данъците и митата, за да подпомогне китайската икономика, като нарече това „най-справедливия, най-прекия и най-ефективен инструмент за подпомагане на компаниите”.

Според него от плановете на правителството трябва да се възползват най-вече малките компании.

Новините на NOVA - вече в InstagramTwitter и Telegram - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.

Редактор:
Източник: БГНЕС