iStock
Расте броят на мигранти и бежанци, върнати от морските и сухопътни граници на Европа
В огласен днес доклад Съветът на Европа осъди връщането на всички бежанци и мигранти от европейските граници и призова страните членки да прекратят тези нарушения на правата на човека, предаде Франс прес.
Броят на бежанците, мигрантите и хората, търсещите убежище, върнати от морските и сухопътни граници на Европа, е нараснал, сочи докладът, който говори за феномен, превърнал се в "системен паневропейски проблем".
Хърватия, Италия, Австрия, Полша, Литва, Латвия, Гърция, Кипър, Турция, България, Франция и Испания са подложени на остри критики, че изпращат обратно в съседни страни мигранти, които се опитват да влязат на тяхна територия. Документът се опира на доклади на неправителствени организации, преброили в департамента Алп Маритим, например, между 50 и 130 процедури по връщане на мигранти от Франция към Италия дневно през лятото на 2020 г. и до 170 през октомври същата година.
Докладът подчертава също, че в някои страни употребата на насилие спрямо бежанците е значително и системно. Тя порицава склонността на някои страни да приемат закони, които узаконяват мерките за връщане на мигранти.
"Сегашната ситуация показва, че тежките нарушения на човешките права, превърнали се в основен елемент от методите за контрол на границите на страни членки, са жестоки, противоречиви и контрапродуктивни", подчертава комисарят по човешките права на Съвета на Европа Дуня Миятович във въведението към доклада.
Тя отбеляза двоен стандарт с приемането на бягащите от войната украинци, докато европейските страни продължават да връщат извън границите си бежанци от други националности
"Човешките права съществуват, за да ни защитават всички еднакво, независимо от произходът ни", припомни Миятович.
ЕП одобри 3,4 млрд. евро за приелите украински бежанци страни
Поради това Съветът на Европа, пазител на човешките права на континента, призовава страните членки да сложат край на връщането на мигранти и да спазват задълженията си към бежанците, като не ги изпращат обратно от другата страна на границата "без индивидуализирана процедура" или без "право на ефективна защита".
От 24 февруари насам над 1,5 млн. деца са напуснали Украйна
Освен това институцията изисква от държавите да въведат правила за поведение и ясни и задължителни стандартизирани процедури за органите, отговарящи за граничния контрол, за да третират бежанците по начин, съответстващ на човешките права.
Новините на NOVA - вече в Instagram, Twitter, Telegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.
Редактор: Илиян Ушеров